خبرهای تازه

سفیر فرانسه: امریکا در افغانستان منافع شخصی اش را دنبال می‌کند

(Last Updated On: جولای 20, 2019)

داوید مارتینون، سفیر فرانسه در کابل به آریانانیوز می‌گوید که امریکا در افغانستان سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است و مسیر واشنگتن در افغانستان با دیگر کشورها فرق دارد.

آقای مارتینون می‌گوید: “شکی نیست که دوستان امریکایی ما طی سال‌های طولانی در افغانستان سرمایه‌گذاری گزاف کرده اند سربازان زیادی در میدان نبرد دارند از همین‌رو در مسایل افغانستان منافع مشخص شان را دنبال می‌کنند و آن‌ها مسیر خودشان را دارند دنبال می‌کنند. اما تکرار می‌کنم که اگر به کمک ما نیاز باشد ما با افتخار این کار را می‌کنیم.”

همچنان سفیر فرانسه در افغانستان، از نشست میان افغان‌ها در دوحه استقبال کرده خاطر نشان می‌سازد که از این دست رأی زنی‌ها می‌تواند روند گفت‌وگوها و مصالحه با طالبان را سرعت بخشد.

آقای مارتینون، می‌افزاید: “نشست دوحه یک موفقیت خوبی بود. به باور من اعلامیه که در نتیجه این نشست به دست آمده یک اعلامیه خوبی بود که در برخی موارد آن، مفکوره خوبی جا داده شده است و این باید یک نکته دیگری برای پیشرفت باشد. شاید هم در عین چهارچوب و یا هم به شکل مذاکرات مستقیم.”

در همین حال، این دیپلومات فرانسوی می‌گوید، مسئولان از حل چالش‌های انتخاباتی خبر می‌دهند در حالی‌که این مشکلات هنوز حل ناشده باقی است.

آقای مارتینون، می‌گوید: “چیزی که من می‌دانم این است که بودجه برای انتخابات اختصاص داده شده است و مسایل که شما آنرا به عنوان مشکلات تخنیکی یاد می‌کنید مسئولین می‌گویند که این مشکلات تاحد زیادی حل خواهد شد، اما نشده، که برای من قابل نگرانی است.”

از سویی هم، این مقام حکومت فرانسه، می‌گوید که زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوبار گزارش داده شده است اگر یک بار دیگر این تقویم با تخیر رو به رو شود ممکن انتخابات به ۲۰۲۰ برود.

گزارشگر: علی جواد اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …