سفیر امریکا در کابل: ایران از طالبان حمایت لوجستیکی میکند

(Last Updated On: مارس 26, 2018)

جان بس، سفیر امریکا در کابل به تازگی گفته است که ایران از طریق سپاه پاسداران برای گروه طالبان در افغانستان پشتیبانی لوجستیکی فراهم میکند.

آقای بس در مصاحبه ای با بی بی سی همچنان مدعی شده که ایران در سطوح مختلف از گروه طالبان حمایت میکند و از گسترش جنگ به مرزهای شرقی ایران هشدار داده است.

این مقام بلند پایه دیپلوماتیک امریکا در کابل گفته است: “آنچه من می‌دانم این است که ایران به طالبان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند. البته این پشتیبانی یک مقدار پیچیده است، بخصوص که سپاه پاسداران ایران در آن دخیل است. برای ما مشکل است بدانیم چرا ایران دامن زدن به جنگ در افغانستان را به سود خود می‌بیند، جنگی که می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناامن بسازد.”

آقای بس در این مصاحبه اش با اشاره به اشتراک نمایندگان امریکا و ایران به کنفرانس صلح کابل و حمایت از پیشنهاد موافقت نامه صلح غنی به طالبان گفته است هنوز منافعی مشترکی میان دو کشور برای پایان جنگ افغانستان وجود دارد.

وی اما نسبت به تصامیم ایران ابراز حیرت کرده که از یک سو از روند صلح اعلام حمایت میکند و از سوی دیگر از طالبان پشتیبانی میکند.

اما مقامات ایرانی بارها حمایت از گروه طالبان را رد کرده و گفته اند که بخاطر آگاهی از وضعیت افغانستان تماس های با این گروه داشته اند.

در این اواخر ادعاهای به شکل گسترده مطرح شده بود که آمریکا به نحوی از گسترش داعش در افغانستان حمایت میکند.

آقای بس این ادعا ها را نیز “خنده آور” خوانده و گفته است که نمونه گیری ساده از اعضای داعش نشان میدهد که بسیاری از آنها پاسپورت های روسی دارند.

وی پرسیده است که چگونه این همه چچنی و دیگر شهروندان روسی خود را به عراق و سوریه رسانده اند.

پیشتر جنرال نیکلسون، فرمانده ماموریت حمایت قاطع و نیروهای امریکایی در افغانستان نیز روسیه را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده بود.

اتهام وی از سوی سفارت روسیه در کابل رد شد.

About Ariana News

Check Also

سازمان ملل: فساد در حکومت افغانستان حاکمیت قانون و چشم انداز صلح را با خطر مواجه کرده است

(Last Updated On: می 20, 2019)یک گزارش تازۀ سازمان ملل زیر نام «مبارزۀ افغانستان با …