سفیر اتحادیه اروپا: خاموشی طالبان به فراخوان صلح نشان دهنده رایزنی آنان است

(Last Updated On: آوریل 11, 2018)

صلح گره پیچیده ی که با تلاش چندین ساله حکومت هنوز هم باز نشده است.

فراخوان بی پیشینه صلح حکومت به طالبان تا اکنون از سوی این گروه پاسخی نیافته است.

پیری مادون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان به روز چهارشنبه در دومین گفتمان زیر نام “فرهنگ افغانستان، فرهنگ صلح” از فراخوان صلح حکومت پشتیبانی کرده و صلح افغانستان را هدف عمده سیاست این کشور می خواند.

سفیر اتحادیه اروپا به این باور است که خاموشی طالبان به فراخوان صلح حکومت افغانستان نشان دهنده رایزنی آنان به این پیشنهاد است.

آقای مادون می گوید که اتحادیه اروپا به طالبان پیشنهاد کرده اند تا به فراخوان صلح افغانستان لبیک بگویند.

وی می گوید: “خاموشی طالبان به معنای پاسخ ندادن آنها به فراخوان صلح افغانستان نیست، بل نشانه این خواهد بود که با هم گفتگو و مذاکره می کنند در باره صلح دقت و فکر می خواهد و ما در این باره نگرانی نداریم که تا اکنون آنان پاسخی نداده اند.”

در همین حال سفیر کانادا در کابل نیز تلاش های حکومت برای صلح افغانستان را می ستاید.

فرانسس ریوست، سفیر کانادا در کابل می گوید: “ما از تلاش های رییس جمهور غنی برای ارایه طرح صلح حمایت می کنیم. کانادا و هم جامعه جهانی برای عملی سازی این طرح همکار حکومت افغانستان اند و امیدواریم که طالبان آماده مذاکرات صلح شوند.”

در همین حال، عبدالحکیم مجاهد شورای عالی صلح می گوید که طالبان در باره فراخوان صلح افغانستان رایزنی دارند و انتظار می رود که در یک زمان مناسب این گروه به صلح افغانستان پاسخ مثبت دهد.

آقای مجاهد می گوید: “تا اکنون سران تحریک اسلامی طالبان در باره فراخوان صلح حکومت مشوره می کنند و انتظار می رود که در یک زمان مناسب پاسخ مثبت دهند.”

همزمان، محمد شفیق گل آغا شیرزی وزیر سرحدات و قبایل کشور از برگزاری جرگه صلح در آینده نزدیک بخاطر مذاکره با طالبان خبر می دهد.

آقای شیرزی می گوید: “در این جرگه ما از جامعه مدنی، استادان دانشگاه و علما دعوت کردیم و از طالبان می خواهیم بخاطر صلح بحیث یک جناح بیطرف با ما در هر کجا که می خواهند گفتگو کنند.”

همزمان با این رایزنی ها، آگاهان باور دارند که کلید صلح افغانستان به دست پاکستان است و تا زمانی که پاکستان حاضر به همکاری در روند صلح این کشور نشود گروه های هراس افگن هیچگاه به صدای صلح این کشور پاسخ نخواهند داد.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی حمله طالبان مسلح در کندز ۵ سرباز افغان کشته شدند

(Last Updated On: فوریه 17, 2020)در پی حمله طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای ارتش …