خبرهای تازه

سفر عمران خان به امریکا و چگونه‌گی تأثیر آن روی صلح افغانستان

(Last Updated On: جولای 21, 2019)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در سفر اش به ایالات متحده امریکا، قرار است فردا(دو شنبه، ۳۱ سرطان) با دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور آن کشور، روی صلح افغانستان گفت‌وگو کند.

ریاست جمهوری، می‌گوید که حکومت افغانستان محتاطانه خوشبین است که فشارهای واشنگتن بر اسلام‌آباد در پی این سفر، سیاست پاکستان در برابر افغانستان را تغییر دهد و این کشور را وادار به برداشتن گام‌های عملی در برابر طالبان بکند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید: “محتاطانه خوشبین استیم که پالیسی پاکستان در پی فشارهای امریکا تغییر کند اما نیاز است که اقدام‌های عملی را ببینیم، بسته شدن مراکز طالبان در خاک آن کشور و موارد زیاد دیگری است که می تواند به امنیت افغانستان کمک کند.”

در همین حال، آگاهان امور سیاسی هم نقش هم‌سویی ایالات متحده و پاکستان را روی صلح افغانستان برای پایان جنگ کشور سودمند می‌دانند.

محمدآگل مجاهد، یک نظامی پیشین در این مورد اظهار میدارد: “نقش پاکستان و امریکا در روند صلح افغانستان خیلی تاثیرگذار است اما بازهم تکرار می‌کنم که هر دو به منافع خودشان کار خواهند کرد.”

آقای خان، برای نخستین‌بار است که پس از گماشته شدن اش به عنوان نخست وزیر پاکستان در یک سفر رسمی وارد واشنگتن شده، برای دیدار با دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا اما از مقام های کاخ سفید کسی برای استقبال اش نیامده و ظاهراً با بی مهری روبرو شده است.

از دید شماری از آگاهان، امریکا و پاکستان دو بازیگر کلیدی روند صلح افغانستان اند. از این رو انتظار می‌رود که دیدار دونالد ترمپ و عمران خان از یک‌سو دیدگاه واشنگتن و اسلام آباد را روی صلح افغانستان هم‌سو بسازد و در سوی دیگر، پاکستان را وادار کند تا در برابر آنچه که پناه گاه‌های طالبان در خاک پاکستان پنداشته می‌شود، اقدام عملی کند.

هم‌زمان با سفر نخست وزیر پاکستان به واشنگتن، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، هم گفته که قرار است یک ماموریت تازه دیگر را با امید پیش‌رفت برای صلح افغانستان آغاز کند اما در باره چند و چون این ماموریت چیزی جزئیات نداده است.

با این همه، گفته می‌شود که امریکا و طالبان به توافق صلح نزدیک شده اند اما تلاش‌ها جریان دارد که زودتر مذاکرات صلح میان افغان‌ها برگزار شود تا آنچه که توافق جامع صلح با شرکت طالبان، افغان‌ها، امریکا و کشورهای منطقه پنداشته می‌شود، به دست آید.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

منظور پشتین بازداشت شد

(Last Updated On: ژانویه 27, 2020) شماری از فعالان جنبش تحفظ پشتون‌ها در پاکستان، از …