خبرهای تازه

سرور دانش: هراس افگنان از کودکان افغانستان برای حملات انتحاری استفاده میکنند

(Last Updated On: نوامبر 22, 2017)

معاون دوم ریاست جمهوری، سرور دانش در مراسم تجلیل از روز جهانی کودک با نگرانی از وضعیت کودکان افغان گفت: گروه های دهشت افگن از کودکان افغانستان برای انجام حملات انتحاری استفاده می کنند.

آقای دانش در این مراسم اظهار نمود که آسیب پذیر ترین قشر در جامعه اطفال اند، و باید مورد حمایت علمی قرار گیرند.

ریس کمیسیون حقوق بشر مجلس نماینده گان، فوزیه کوفی نیز با نگرانی از وضعیت کودکان در افغانستان گفت: بیشترین کودکان که مصروف کار های شاقه اند، مورد سو استفاده جنسی قرار می گیرند و همچنان در برخی مواقع مورد بهره کشی قرار می گیرند.

خانم کوفی بیان داشت: “همین حالا کودکان ما مخصوصاً دختران که مصروف کار های شاقه هستند در ولایت های دور دست ما مورد سو استفاده جنسی قرار می گیرند. این هم نگران کننده است که بسیاری اطفال ما حتا مورد بهره کشی قرار می گیرند.”

شیما یکی از آن کودکان دست فروش است که سخت کار می کند و مجبور است تا کار کند و با پدرش همکاری داشته باشد از همین سبب نتوانسته مکتب اش را ادامه دهد.

شیما اینگونه گفت: “من مجبور هستم کار کنم جوارب فروشی می کنم. با پدرم خود همکاری می کنم. ۳ هزار کرایه خانه را می دهیم، به همین خاطر کار می کنم و روزانه ۱۰۰ افغانی عواید دارم.”

ابراهیم کودک دیگر دست فروش است که تنها نان اور خانواده اش می باشد، روزانه تنها پنجاه افغانی عاید دارد و دو روز می شود که هیچ کاری برایش پیدا نشده است.

ابراهیم نیز اضافه کرد: “پدرم شهید شده است و من مجبور هستم کار کنم. ۳ هزار کرایه خانه میدهیم و من بچه جوان خانه مان هستم. مجبورم که کار کنم. دوست دارم که مکتب بروم و در اینده پولیس شوم.”

از روز جهاانی کودک در افغانستان در حالی تجلیل شد که بیش از یک میلیون کودک از تعلیم دور مانده اند، و ۵۰ فیصد دیگر شان هم مصروف کار های شاقه اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …