خبرهای تازه

سرمنشی ناتو: افغانستان را جهت رسیدن به یک راه حل صلح‌آمیز کمک می‌کنیم

(Last Updated On: فوریه 12, 2019)

جینز ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو، به روز سه شنبه گفته است که هنوز زود است که در مورد  توافق صلح در افغانستان اظهار نظر کنیم.

آقای ستولتنبرگ این مطلب را در نشست خبری که در ارتباط به  نشست دو روزه میان وزیران دفاع عضو ناتو، که قرار است به تاریخ ۱۳ و ۱۴ماه فبروری در بروکسل برگزار شود بیان داشته است.

با این حال، گفته شده است که قرار است در این نشست دو روزه میان وزرای دفاع ناتو روی اوضاع امنیتی افغانستان نیز بحث‌هایی صورت گیرد.

آقای ستولتنبرگ می‌گوید: “وضعیت در افغانستان پیچیده است و در عین حال تلاشها برای صلح افغانستان ادامه دارد. ما با تمام شرکای خویش در ارتباط نزدیک قرارداریم تا از آخرین پیشرفتها آنها را مطلع سازیم و در مشورت با آنها ببینیم که ناتو چگونه از پروسه صلح افغانستان حمایت کند.”

این اظهارت سر منشی ناتو در حالی صورت می‌گیرد، که وی روز گذشته با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده است. گفته می‌شود که ایالات متحده و طالبان روی اساسات یک چهارچوب معاهده صلح به توافق رسیده اند که به اساس آن آینده نیروهای خارجی در افغانستان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنان سرمنشی ناتو علاوه کرده است، که ایالات متحده امریکا، متحدین اش را در ارتباط به  نشست‌های صلح افغانستان که میان نمایندگان طالبان و نمایندگان امریکا که تاکنون در چهار دور صورت گرفته است در جریان نگهداشته است.

سرمنشی ناتو اظهار می‌دارد: “این تقریباً سومین دیدار ما در چند هفته گذشته بود. هنوز خیلی زود است که بتوانیم بگوییم  توافق در صلح افغانستان صورت خواهد گرفت یا خیر. اما، ناتو برای اینکه نیروهای امنیتی افغانستان بتواند شرایط مناسبی را برای گفتگوهای صلح مهیا سازد، همکاری و حمایت خواهد کرد.”

همچنان آقای ستولتنبرگ بیان می‌دارد: “ما در مورد تاثیرات یک معاهده صلح احتمالی و اینکه چگونه ناتو می‌تواند از آن حمایت کند در حال مشوره و رایزنی هستیم. چیزیکه واضح است انیست که ما یکجا به افغانستان آمدیم، و حالا یکجا تصمیم میگیریم روی آینده این کشور که این تصمیم گیری ها به اساس شرایط و در هماهنگی با افغانها صورت خواهد گرفت.”

از سویی هم، سرمنشی ناتو تاکید ورزیده است که ناتو مبنی بر کمک و تقویت  نیروهای امنیتی افغان کمک‌هایش را به این نیروها ادامه داده، و همچنان ناتو افغانستان را جهت رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در این کشور کمک می‌کند.

این در حالی است که قرار است به روز چهارشنبه نشست وزرای دفاع ناتو در کشور بلجیم برگزار گردد و تا روز  پنجشنبه ادامه یابد. نخستین موضوع مورد بحث این جلسه پیمان تسلیحات هسته ی میانبرد است که در مورد نقض این پیمان از سوی کشور روسیه، صحبت و تصمیم گیری صورت خواهد گرفت. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

منظور پشتین بازداشت شد

(Last Updated On: ژانویه 27, 2020) شماری از فعالان جنبش تحفظ پشتون‌ها در پاکستان، از …