سرمایه گذاری ها در افغانستان نسبت به سال گذشته شش درجه بهتر شده است

(Last Updated On: نوامبر 2, 2013)

مسوولان در اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان یا (آیسا) می گویند: با توجه اندک حکومت، جایگاه این کشور در بخش سرمایه گذاری بر اساس ارزیابی بانک جهانی شش درجه بهتر شده است.

مسوولان در این اداره ارزیابی اخیر بانک جهانی در بخش سرمایه گذاری و تجارت بر روند سرمایه گذاری در افغانستان را بسیار موثر عنوان کردند و این پیشرفت را یک چراغ سبزی برای سرمایه گذاری های بزرگ بیرونی در افغانستان میدانند.

در هفته پیش بانک جهانی، ارزیابی سالانه خود را مبنی بر بهبود ده شاخص سرمایه گذاری در 189 کشور جهان اعلام کرد. این ارزیابی نشان داد که حکومت ها  تا چی اندازه برای بهبود روند سرمایه گذاری در کشور های شان تلاش کرده اند.

براساس این ارزیابی جایگاه افغانستان نسبت به سال گذشته شش درجه بهتر شده و از رده 170  به رده 164 رسیده که نمایانگر دستآورد ها در خصوص شاخص های سرمایه گذاری میباشد.

از جمله افغانستان در شاخص نخست سرمایه گذاری که  ایجاد زمینه برای سرمایه گذاری و توزیع جواز نامه است به تناسب بیشتر کشورهای منطقه بهتر عملکرده است.

وفی الله افتخار رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان (آیسا) گفت:” با توجه به این گونه ارزیابی های که از سوی نهاد های معتبر جهان صورت می گیرد، سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری های شان  در آینده توجه می کنند”.

گفته میشود که کمبود زمین، ناامنی، گران بودن نرخ انرژی برق، حمایت نشدن تولیدات داخلی از سوی نهاد های مسوول هنوز هم در شمار چالشهای بزرگ سرمایه گذاری در افغانستان است که از سوی انجمن صنایع افغانستان عنوان می شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

صد سال پس از استقلال؛ افغانستان فاقد استقلال مالی و اقتصادی است

(Last Updated On: آگوست 19, 2019) با آن‌که دولت‌ها تلاش‌هایی را برای خود کفایی کشور …