خبرهای تازه

سران یازده حزب و جریان های سیاسی افغانستان برای ایجاد ایتلاف ملی رایزنی ها را اغاز کرده اند

(Last Updated On: آگوست 27, 2013)

احزاب سیاسی در کشور تلاش دارند تا برای انتخابات سال آینده، یک ایتلاف بزرگ ملی را برای رقابت های سیاسی به میدان انتخابات تنظیم کنند.

این جریان های سیاسی تلاش دارند تا روی یک نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به نتیجه ای برسند.

از این رو زلمی خلیل زاد، داکترعبدالله عبدالله، ضیآ مسعود، عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور، محمد محقق، امر الله صالح، حنیف اتمر، علی احمد جلالی، یونس قانونی و قیوم کرزی از رهبران و شخصیت های مطرح افغانستان هستند که تلاش دارند تا در صف آرایی جدید در پیکار های انتخاباتی مشترکاً به میدان انتخابات بیایند.

گفته میشود که انگیزه این طرح اجماع ملی و توافق بر یک نامزد مشترک برای نخستین از سوی عطا محمد نور والی بلخ در دیدار های که در ماه گذشته در کابل با شخصیت های مهم سیاسی کشور از جمله آقای خلیلزاد داشتند مطرح شده است.

محمد محقق عضو رهبری جبهه ملی افغانستان گفت:” اگر همه طرف ها بتوانیم بالای یک کاندید توافق کنیم مورد خوب است. اما اگر نشد ممکن است هر حزب کاندید خود را معرفی کند”.

محمد عاصم عضو ایتلاف ملی افغانستان به این باوراست که “این اجماع ملی که کنار هم برای انتخاب یک کاندید جمع شده اند خیلی انتخاب دقیقت و خوب است و در مجموع سران احزاب و جناح های رقیقب هم با این امر اتفاق دارند اما تابحال این موضوع نهایی نشده و دیده شود که پایان این گفتگو ها و نظریات به چی نتیجه میرسد”.

گفته میشود بیشترین از سران سیاسی که در این نشست گردهم آمده اند یا خود و یا یکی از اعضای جزب شان نامزد انتخابات آینده است، سوال اینجاست که ایا انتظار میرود که این جریان های سیاسی روی یک نامزد واحد به نتیجه برسند.

معین مرستیال عضو حزب حق و عدالت به این باور است که “هرکاندید که معرفی شود از جمع همین احزاب خواهد بود چی رسد که به انتخاب یک کاندید توافق صورت گیرد و یا هم به انتخاب دو یا بیشتر از آن”.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ماه حمل سال آینده خورشیدی برگزار شود و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تا یک ماه دیگر نام های شان را در فهرست کمیسیون مستقل انتخابات ثبت خواهند کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تخریب یک قرارگاه طالبان – غزنی

(Last Updated On: فوریه 19, 2020)در یک عملیات شبانه نیروهای ویژه در ولایت غزنی، یک …