خبرهای تازه

سال 1391 خورشیدی برای اقتصاد افغانستان سال پراز دست آورد دانسته می شود

(Last Updated On: مارس 20, 2013)

تعهد ادامه همکاری های جامعه جهانی، افزایش رقم سرمایه گذاری وعواید داخلی از دست آورد  های عمده سال 1391 خورشیدی دانسته می شود.

تعهد کمک 16 میلیارد دالری جامعه جهانی به افغانستان، افزایش بیش از 20 درصدی سرمایه گذاری به تناسب سال پیش و ادامه تلاش ها برای پیوستن افغانستان به سازمان تجارت جهانی در شمار این دست آورد ها محسوب می شود.

به گفته عمر زاخیل وال  وزیرمالیه کشور “سال گذشته عواید داخلی ما خیلی خوب بود و بالا رفت در حدود هشتاد چهار ملیارد افغانی ما عواید داشتیم.

از سوی هم محمد قربان حقجو رییس هیات عامل اتاق تجارت وصنایع در رابطه به دست آورد ها در سال 1391 گفت:” سال 1391 در کل یک سال خوب نسبت به سال  1390 بود به دلیل اینکه بیست در صد انکشاف در سرمایه گذاری ها صورت گرفته است و  در عین زمان میزان تجارت ما در حدود پنچ تا در ده در صد انکشاف را نشان میدهد.

به  باور آگاهان اقتصادی پس از ناامنی، اقتصاد متزلزل یکی از نگرانی های عمده مردم نه تنها درافغانستان بلکه در سایر کشورها پنداشته می شود.

اما افزایش بیلانس منفی تجارتی ادامه سیاست های دوگانه کشورهای منطقه دربرابر ترانزیت وتجارت، کم توجهی حکومت در برابر تولیدات داخلی وعدم مصرف بودجه انکشافی از سوی حکومت درشمار چالش های است که هنوز دولتمردان افغان با آن دست وپنجه نرم می کنند.

ازسوی دیگر امار اداره احصایه مرکزی نشان میدهد که بیلانس منفی تجارتی ا فغانستان در سال 1391  سه درصد صادرات دربرابر 97 درصد  واردت است.

وفی الله افتخار رییس ایسا مشکل اساسی در سرمایه گذاری را نبود پارک های صنعتی میداند و میگوید:” با اینکه تابحال زمین ها برای پارک های صنعتی توزیع نگردیده ولی خوب است که دولت در پالیسی خود این برنامه را دارد که برای پارک های صنعتی زمین توزیع نماید.

جبار صافی رییس انجمن صنایع گفت: “اگر برای تولیدات و صنایع افغانستان زمین توزیع نگردد این در حقیقت یک خیانت و ضربۀ بزرگ برای اقتصاد ما میباشد”.

با این حال آقای کرزی درنخستین نمایشگاه تولیدات داخلی به صنعت کاران وعده سپرد بود که مشکلات صنعت کاران افغان شان حل خواهد شد، اما این بخش هنوز هم از موجودیت چالش ها سخن می گوید.

باتوجه به کمک های گسترده جامعه جهانی در 12 سال گذشته هنوز هم بیشتر مردم افغانستان از فقر بیچارگی ونبود اشتغال رنج می برند.

About Ariana News

Check Also

کاهش بی‌پیشنه پول افغانی در برابر دالر

(Last Updated On: آوریل 9, 2019) بهای دالر در برابر پول افغانی افزایش یافته و …