«سالانه دو میلیون تُن مواد نفتی به گونه قاچاق وارد کشور می شود»

(Last Updated On: می 6, 2018)

اداره نورم و استندرد میگوید که سالانه دو میلیون تُن مواد نفتی به دلیل فساد در گمرکات و کم کاری پولیس سرحدی به گونه قاچاق با کیفیت کم وارد کشور می شود.

نقیب الله فایق، رییس اداره نورم و استندرد گفت: “به اساس آمار اتاق تجارت، افغانستان سالانه به ۴ میلیون تُن تیل نیاز دارد که تنها 2 میلیون تُن آن را ما ثبت می کنیم. این یعنی اینکه دو میلیون دیگر آن به گونه قاچاق وارد می شود.”

هر چند وزارت داخله این ادعا را می پذیرد اما آوردن اصلاحات را به تازه گی در میان پولیس مرزی دلیل از بین بردن این گونه قانون شکنی ها می خواند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله بیان کرد: “در گذشته این چنین شاید بوده باشد، اما ما به همین خاطر به اساس یک روند رقابتی افراد تازه را در سرحدات استخدام کردیم تا از این موارد جلوگیری شود.”

واردات مواد نفتی بی کیفیت نه تنها که ضربه بر پیکر اقتصاد کشور به شمار می رود، در کنار آن تاثیرات مخرب بر محیط زیستی نیز دارند.

ایمل عمری، کارشناس اقتصادی افزود: “مواد نفتی بی کیفیت که سال های سال انتقاد شده از طرفی اقتصاد را ضربه می زند و هم تاثیر بر محیط زیست دارد.”

با این همه اداره نورم استندر یاد آور شد که در سال گذشته در هر ماه سه هزار تن مواد نفتی مسترد شده و تا اکنون هم جواز ۷۰ شرکت نیز به همین دلیل لغو شده است.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

۲۰۰۰۰ منزل مسکونی در شهر کابل سند ملکیت دریافت کرده است

(Last Updated On: جولای 23, 2019) وزارت شهرسازی و اراضی، تاکنون برای بیست‌هزار منزل مسکونی …