سازمان ملل: مخالفت چهره های سیاسی با حکومت ثبات افغانستان را با خطر روبرو ساخته است

(Last Updated On: سپتامبر 26, 2017)

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان هشدار میدهد که مخالفت چهره های سیاسی با حکومت وحدت ملی ثبات افغانستان را با خطر روبرو ساخته است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در گزارشی وضعیت امنیتی در افغانستان را شکننده خوانده است.

در این گزارش از ایتلاف جدید سیاسی برای نجات افغانستان و محور مردم افغانستان نام برده شده که مخالف حکومت وحدت ملی بوده و گفته شده که ثبات افغانستان را با تهدید روبرو ساخته اند.

آقای یاماموتور اظهار داشته است که “من متقعد هستم که یک راه حل سیاسی امکان پذیر است. ما نباید اجازه دهیم که فصل دیگر مبارزه بدون پیشرفت به سوی مذاکرات اساسی آغاز شود”

وی افزوده است “من چالش هایی را که هنوز دلهره آور اند می بینم؛ و همچنین فرصت های جدیدی برای مشارکت سیاسی برای صلح می بینم.”

در بخش دیگر این گزارش در مورد دست به دست شدن ولسوالی ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان اشاره شده و آنرا نشانه ای از بدتر شدن وضعیت در افغانستان خوانده است.

نماینده ویژه سازمان ملل تاکید نموده است: “وضعیت امنیتی همچنان یک نگرانی عمده است با تداوم عملکرد داعش در شرق کشور، و بعضی از گزارش ها در مورد فعالیت جدید داعش در شمال و نیز در کابل، وضعیت پیچیده تر شده است. هزینه انسانی این خشونت زیاد است، که به طور نامتناسب بر زنان و کودکان تأثیر می گذارد.”

اما وی تاکید می ورزد که طالبان از راه جنگ به پیروزی نرسیده و این گروه جز مذاکرات صلح هیچ گزینه ای ندارند.

سرپرست وزارت خارجه نیز در این نشست افغانستان را قربانی تروریزم خوانده از جهانیان می خواهد برای پایان خشونت ها در این کشور بیشتر تلاش کنند.

صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه بیان نموده که “آزار و اذیت تروریزم که بر افغانستان تأثیر می گذارد محصول سیاست بلندمدت یکی از کشور های همسایه است که برای ناپایداری افغانستان آنرا ادامه میدهد. در مجمع شورای سازمان ملل متحد افغانستان تلاش نمود تا مسائل را با پاکستان حل سازد، اما پس از آن هیچ پاسخ مثبتی را دریافت نکرد. با وجود اقدامات تحریک آمیز، ما سیاست اصولی را در تلاش برای حل اختلافات از طریق گفتگو و ابزارهای صلح آمیز حفظ کرده ایم، اما پاکستان این کار را نکرده است.”

در بخش دیگر گزارش نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان به تلفات غیر نظامیان اشاره کرده و گفته است که در 6 ماه اول سال جاری میلادی 1662 غیر نظامیان در اثر خشونت ها جان باخته و 3581 تن دیگر زخم برداشته اند که طالبان مسوول 67 درصد این کشتار ها خوانده شده اند. همچنان گفته شده است که در اثر شدت نبرد ها 32300 تن از 30 ولایت افغانستان بیجا شده اند.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …