سازمان ملل: طالبان باید به گفت‌وگو با حکومت افغانستان حاضر شوند

(Last Updated On: ژوئن 20, 2019)

طالبان باید به دور میز گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان حاضر شوند.

تادامیچی یوماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در نشست شورای امنیت این روز گذشته، با ابراز این مطلب می‌گوید که افغانستان و شماری از کشورهای دیگر به ویژه قطر و آلمان برای گفت‌وگوهای صلح میان افغان‌ها آماده می‌شوند.

آقای یوماموتو، می‌گوید: “افغانستان و شماری متحدان وی به طور ویژه آلمان و قطر برای گفتگوهای بین‌الافغانی آماده می‌شوند. پیام مشترک ما برای طالبان واضح است: به میز مذاکره بیایند و با دولت افغانستان بطور مستقیم گفت‌وگو کنید.”

در همین حال، در این نشست، نماینده ایالات متحده امریکا از کمیسیون مستقل انتخابات کشور می‌خواهد که آماده‌گی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روی دست گیرد.

نماینده امریکا در سازمان ملل بیان می‌دارد: “ما باورمند هستیم که روند انتخابات هم باید به پیش برود ایالات متحده کمک های مالی و تخنیکی خود را برای انتخابت فراهم می سازد و کمیسیون مستقل انتخابات هم می خواهیم که اقدامات لازم را برای برگزاری یک انتخابات شفات و عادلانه روی دست گیرد.

با این حال، نماینده پاکستان در شورای سازمان ملل می‌گوید که کشوراش برای رسیدن افغانستان به صلح و ثبات سیاسی می‌کوشد.

نماینده پاکستان در شورای سازمان ملل اظهار می‌دارد: “ما در کنار افغانستان برای رسیدن به اهداف مشترک سیاسی و اقتصادی مان می‌ایستیم. اگر در افغانستان ثبات نباشد تمام آسیا بی‌ثبات خواهد بود. و صلح در افغانستان به تمام منطقه صلح می‌آورد.”

انتخابات پس از صلح، کلیدی‌ترین موضوع است که در این نشست روی آن بحث صورت گرفت، اشتراک کننده‌گان این نشست همه خواستند تا کمیسیون مستقل انتخابات آماده برای برگزاری شفاف این روند باشد.

عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل می‌گوید: “در کنار تمام چالش‌های که وجود دارد، ما انتخابات ریاست جمهوری را در سپتامبر سال جاری برگزار خواهیم کرد ما کارهای تخنیکی و امینتی را برای برگزاری انتخابات آغاز کرده ایم.”

این گفته‌ها از سوی نماینده‌گان شماری از کشورها در سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که اخیراٌ زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مناظره تلویزیونی با آریانانیوز گفت که اولویت ایالات متحده امریکا در افغانستان صلح است تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

میزبانی چین از نشست طالبان و سیاسیون؛ حکومت نیز این بار دعوت شده است

(Last Updated On: اکتبر 21, 2019)چین میزبان یک نشست میان افغانی صلح میان طالبان و …