سازمان ملل: دولت ها باید از غیر نظامیان در برابر خشونت ها محافظت کنند

(Last Updated On: می 23, 2018)

دبیر کل سازمان ملل انتونیو گوترش می گوید که دولت ها باید از غیرنظامیان در برابر خشونت ها حفاظت کنند و موثرترین راه آن جلوگیری از درگیری ها و پایان دادن به آنها است.

آقای گوترش در نشستی اظهار داشت که بیش از ۱۲۸ میلیون نفر در سراسر جهان نیاز به کمک های فوری بشر دوستانه دارند و از اعضای این سازمان خواست که چارچوب سیاست های ملی را برای ارایه حمایت بیشتر از غیر نظامیان در جنگ ایجاد کنند.

وی گفت: “موثر ترین راه محافظت از غیرنظامیان جلوگیری از درگیری ها و پایان دادن به آنها است. به همین دلیل است که پیشگیری از جنگ، حل و فصل و ایجاد صلح، بالاترین اولویت برای کل نظام سازمان ملل است و همچنان باقی خواهد ماند.”

او خاطر نشان کرد که در سال گذشته بیش از ۲۶ هزار غیر نظامی  در شش کشور تحت تاثیر جنگ کشته و زخمی شدند.

آقای  گوترش بیان کرد: “درسال گذشته سازمان ملل مرگ و آسیب بیش از ۲۶۰۰۰ غیر نظامی را در شش کشور تحت تاثیر منازعه ثبت کرد که از جمله کشورهای افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، سومالی و یمن می باشد که  ده هزار نفر از آنها در افغانستان بودند.”

انتونوی گوترش نیز از نقض وحشتناک حقوق بشر از جمله تجاوز جنسی و سایر خشونت های جنسی در مناطق جنگی سخن زد.

وی افزود: “اختلافات در سراسر جهان باعث ترس و وحشت بی قید و شرط برای میلیون ها غیر نظامی زن، دختران، مردان و پسران می شود . بیش از ۱۲۸ میلیون نفر در سراسر جهان به کمک های فوری بشردوستانه نیاز دارند و این رقم حیرت انگیز عمدتا به دلیل درگیری ها است.”

دبیر کل سازمان ملل همچنان از کشور های عضو سازمان ملل متحد خواست تا برای توسعه سیاست ها، کدهای رفتاری و برنامه عملیاتی برای محافظت از غیرنظامیان حمایت کنند.

گزارشگر: نورالله بابکرخیل

About Ariana News

Avatar

Check Also

طالبان: آماده ایم با حکومت آینده به عنوان «طرف درگیر» مذاکره کنیم

(Last Updated On: اکتبر 15, 2019) طالبان میگویند که آماده اند با حکومت به میان …