خبرهای تازه

سازمان ملل: حملات انتحاری در افغانستان ۷۰ درصد کاهش یافته است

(Last Updated On: ژوئن 19, 2019)

با آن‌که در پنج ماه گذشته، بیش از پنج‌هزار رویداد امنیتی در سراسر افغانستان اتفاق افتاده است، اما یافته‌های تازه سازمان ملل، هفتاد درصد کاهش را در این حملات نشان می‌دهد.

در گزارشی که در صفحه انترنتی این سازمان منتشر شده، وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان بی‌ثبات خوانده شده، اما حضور زنان در تلاش‌های صلح بهتر گفته شده است.

با این حال، قرار است نشست شورای امنیت سازمان ملل امشب برگزار شود و در این نشست روی تلاش‌های صلح، وضعیت حقوق بشری و همکاری‌های منطقه‌یی برای افغانستان بحث شود.

در همین حال، در این گزارش دلیل کاهش حمله‌های انتحاری تلاش‌های نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه در ولایت‌های کابل و جلال‌آباد گفته شده است.

این در حالی است که وزارت دفاع کشور وضیعت نیروهای امنیتی را قناعت بخش نمی‌داند، اما از دست آوردهای این نیروها در شماری از ولایت‌ها قدردانی می‌کند.

یاسین ضیا، معاون اول وزارت دفاع در این مورد گفت: “بر علاوه از این که اردو، پولیس و امنیت ملی را در این ساحه حمایت می کنیم، بلکه کسانی‌که علاقه دارند توسط نیروهای منطقه‌یی آن‌ها را هم حمایت می‌کنیم و برای آزادسازی هر متر از زمین ما که در اختیار دشمن باشد انشاء الله ما اماده استیم.”

از سویی هم، در این گزارش همچنان گفته شده است که مناطق جنوبی افغانستان  که شامل ولایت هلمند نیز می‌شود گواه بیش‌ترین رویدادهای خونین  بوده است.

به تازه‌گی، مقام‌های ارشد، امنیتی افغان و خارجی به هلمند رفتند و وضعیت نیروهای امنیتی افغان را در این ولایت از نزدیک بررسی کردند.

خوشحال سادات، معین امنیتی وزارت داخله در این زمینه بیان گفته است: “ما هلمند آمدیم تا بیبینیم که وضعیت قوا ما چگونه است. درین اواخر ما ضربات قوی به دشمنان افغانستان وارد کرده ایم و ما اینجا امدیم تا امادگی های نیرو های امنیتی را بیبینیم.”

هم‌زمان با این، جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان که در ترکیب این هیئت مقام‌های امنیتی به ولایت هلمند رفته است، هم حمایت از نیروهای امنیتی را مسئولیت مشترک همه گفته است.

آقای میلر اظهار داشته است: “ما به عنوان رهبران مسئولیت حمایت از این نیروها را داریم خانواده‌ها از ما توقع دارند که به آن‌ها معاش و غذا بدهیم و آن‌ها را محافظت کنیم من دشواری عملیات را در هلمند درک می‌کنم و از دست آوردهای شما هم خبر دارم.”

هر چند سازمان ملل متحد از کاهش قابل ملاحظه حمله‌های انتحاری در افغانستان خبر می‌دهد، اما هنوز هم شماری زیادی از ولایت‌های افغانستان در آتش‌جنگ، نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان می‌سوزد.

گزارشگر:  روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

رایزنی عبدالله، حکمتیار و نبیل در مورد انتخابات و صلح

(Last Updated On: دسامبر 4, 2019)عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل از نامزدان …