خبرهای تازه

سازمان ملل به آغاز بی‌درنگ گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت و طالبان تأکید می‌ورزد

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2019)

سازمان ملل متحد، بر آغاز بی‌درنگ گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان تأکید می‌ورزد.

تادامیچی یوماموتو، فرستاده ویژه این سازمان برای افغانستان در گزارش تازه اش از وضعیت افغانستان به این سازمان می‌گوید که حوادث اخیر نشان می‌دهد که بیشتر از هر زمان دیگر یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان خشونت‌ها در افغانستان نیاز است.

آقای یوماموتو، می‌گوید: “گفت‌وگوهای صلح باید فراگیر باشد و نماینده‌گان تمام اقشار جامعه افغانستان باشد، بنابر این ضروری است که گفتگوهای مستقیم بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان بزود ترین فرصت آغاز شود.”

همچنان، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، می‌افزاید: “من امیدوارم که این تجربه دنبال شود و برای نتایج سازنده کمک کند.سازمان ملل متحد آماده است تا از روند صلح میان افغانی پشتیبانی کند. من همچنین می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که تلاش‌ها برای صلح باید به کاهش خشونت و آتش بس احتمالی به انجامد”.

افزون بر این فرستاده سازمان ملل برای افغانستان نگرانی اش را درباره امنیت انتخابات ریاست جمهوری، شرکت مردم در این روند و احتمال بی‌نظمی و تقلب ابراز کرده است.

آقای یاموماتو، بیان می‌دارد: “سازمان ملل متحد كاملاً از تلاش‌های كمسیون مستقل انتخابات، کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی ، نهادهای امنیتی، جامعه مدنی و مهمتر از همه، نامزدان، حامیان و رای دهندگان برای انجام انتخابات فراگیر و در زمان معین آن پشتیبانی می‌كنند”

در همین حال، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، از پشیبانی سازمان ملل از روند انتخابات ریاست جمهوری در کشور نیز اطمینان می‌دهد.

با این حال، عادله راز، فرستاده افغانستان در سازمان ملل بر گرفتن تعهد از طالبان برای کاهش خشونت‌ها و حاضر شدن به گفت‌وگوهای مستقیم تاکید می‌ورزد.

خانم، راز اظهار میدارد: “شورای امنیت باید از كشورهایی كه  بر طالبان نفوذ دارند بخواهد که  این گروه را وادار به ترک خشونت‌ها و انجام انتخابات بسازند. مردم افغانستان همیشه تأکید کرده اند که یک تعهد واقعی برای صلح توسط طالبان باید در خاتمه منجر به پایان خشونت‌ها شود.”

این در حالی است که اخیرا خشونت‌ها درکشور شدت گرفته است، سازمان ملل حمله‌های اخیر شورشیان در کندز، بغلان و فراه و به ویژه چندین حمله در شهر کابل را نگران کننده می‌داند و از گسترش فعالیت گروه داعش در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمک ۱۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا

(Last Updated On: آوریل 3, 2020) بانک جهانی بسته کمک ۱۰۰.۴ میلیون دالری اش را …