سازمان ملل: از هر فرصتی برای صلح در افغانستان استفاده شود

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)

سازمان ملل متحد از تمام طرف ها در افغانستان خواسته است تا برای رسیدن به صلح از هر فرصت استفاده کنند.

انتونیوگوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که با وجود چالش های موجود در برابر روند صلح، نیاز به بسیج ملی و تلاش های همه جانبه در این کشور است.

انتونیگوتریش دبیرکال سازمان ملل متحد گفته است: “این به منفعت هر فرد است تا هر کاری را برای رسیدن به صلح انجام دهند. اول به یک توافق صلح دست یابند دوم شرایط را برای ثبات درافغانستان فراهم بسازند. حالا میفهمیم که دشواری‌های، چالش ها و نگرانی های کلانی وجود دارد اما این به منفعهت هرفرد است که هر کار ممکن را برای تضمین صلح انجام دهد.”

در همین حال رییس جمهور غنی امروز، دوشنبه، ۵ حوت، با عبد رب رسول سیاف و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین دیدار کرده است. گفته میشود که این دیدارها برای میانجگری برای حل تنش‌های بوجود آمده میان غنی و عبدالله بوده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید:” انتظار ما از آقای کرزی از آقای عبدالله از آقای محقق از تمام سیاسیون این است که اینها هم شامل این کاروان شوند که صلح است و ختم جنگ در افغانستان است.”

قرار است پس از امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز شود. ارگ ریاست جمهوری از تشکیل هیات مذاکره کننده خبر داده است. اما این هیات از سوی سیاسیون کشور قابل قبول نیست. زیرا به گفته آنان ارگ سهم احزاب و جریان های سیاسی در مذاکرات صلح را نادیده گرفته است.

سید اسحاق گیلانی رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان میگوید: “احزاب و همه شخصیت های تراز اول مملکت بر خلاف ارگ استند به هیچ صورت هیات که اشرف غنی آنها را تعین کرده باشند اینان حاضر نیستند که بروند همراه طالبان  صحبت بکنند.”

گفته می شود این تنش های سیاسی سایه تاریک به روند صلح انداخته است تا جایکه نگرانی ناتو را بیشتر کرده است.

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان میگوید: “آرامش، گفتگو و سازش توسط همه رهبران سیاسی لازم است. ناتو از همه طرف ها میخواهد تا روند صلح و وحدت ملی را در اولویت قرار دهند. ما از اقدامات هیچ طرفی که باعث افزایش تنش یا خطرخشونت شود، پشتیبانی نمیکنیم.”

قرار است با پایان مرحله کاهش خشونت ها، ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، توافق‌نامه‌ی صلح را در بیست‌ونهم فبروری به امضا برسانند. و پس از آن قرار است به درازای دو هفته دیگر مذاکرات میان افغانی آغاز شود.

Check Also

انتقادات برخاسته از تنش‌های سیاسی غنی-عبدالله و نگرانی‌ها از قطع کمک‌های امریکا

(Last Updated On: آوریل 7, 2020)شهروندان در بخش‌های مختلف کشور می‌گویند که دو رهبر سیاسی، …