سازمان‌های استخباراتی امریکا از تلاش‌های پاکستان در مبارزه با هراس افگنی مایوس اند

(Last Updated On: ژانویه 30, 2019)

سازمان‌های استخباراتی امریکا، از تلاش‌های پاکستان در امر مبارزه با هراس افگنی مایوس اند.

همزمان با تلاش‌های صلح در افغانستان، شماری از مقام‌های ارشد استخباراتی امریکا برای پاسخگویی به کمیته استخبارات مجلس سنای امریکا فرا خوانده شدند.

جینا هسپل، رییس سازمان ملی استخبارات امریکا می‌گوید پاکستان تنها با گروه‌های مبارزه می‌کند که منابع اسلام آباد را تهدید می‌کنند نه منافع منطقه را.

خانم هسپل اظهار می‌دارد: “این بسیار مهم است که فشار بر گروه‌های تروریستی را در آنجا یعنی افغانستان حفظ کنیم. اگر سر انجام یک توافق به دست آید، ما هنوز نیاز خواهیم داشت تا در صورت ضرورت به خاطر منافع ملی ما دست به کار شویم.”

در همین حال، دین کوت، رییس اداره استخبارات مرکزی امریکا در این نشست ابراز می‌دارد که نباید فشار‌های نظامی بر گروه‌های هراس افگن در افغانستان ضعیف شود.

آقای کوت چنین اظهار می‌دارد: “گروه‌های جنگجو که توسط پاکستان پشتیبانی می شوند، همچنان به استفاده از پناهگاه امن خود در پاکستان برای برنامه ریزی و انجام حملات در کشورهای منطقه ادامه خواهند داد. اسلام آباد رویکرد ضعیفی با گروه‌های هراس افگن دارد و از آنها به عنوان وسیله سیاسی استفاده می کند تنها با شمار کمی از هراس افگنان که منافع این کشور را به گونه مستقیم تهدید می کند مقابله می کند”

همزمان با این انگیلا میرکل، نخست وزیر آلمان نیز می‌گوید تا نابودی کامل هراس افگنان در افغانستان باقی خواهند ماند.

خانم میرکل بیان می‌دارد: “ما  در کنار ایالات متحده برای دفاع از منافع خودمان در افغانستان حضور داریم و با هراس افگنان مانند حضور مان در بالکان غربی می‌جنگیم.”

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پاکستان ادعا دارد که در روند صلح افغانستان همکار است، ادعای که تا اکنون با شک همراه بوده است؛ همچنان این کشور همواره متهم به پناه دادن به هراس افگنان در خاک اش بوده است، تا جاییکه کشورهای هند و افغانستان چندین بار بخاطر طراحی و انجام حملات تروریستی در خاک شان از پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل شاکی شده اند.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019) برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، …