ساختمان جديد شوراى ملى کشور افتتاح شد

(Last Updated On: دسامبر 30, 2015)

د ملي شورا نوې ودانۍساختمان جديد شوراى ملى کشور که به کمک مالى هند اعمار شده است، امروز از سوى رهبران دو کشور افتتاح شد.

ساختمان جديد شوراى ملى که از آن به عنوان بزرگترين گنبد آسيا نامبرده شده، يکی از پروژه ‌های عمدۀ هند در افغانستان به شمار ميرود که در نزديكى قصرآسيب ديدۀ دارالامان كابل در ساحۀ بالاتر از ٢٠٠ جريب زمين و به مصرف بيش از ٢٢٠ ميليون دالر اعمار شده است.

سنگ تهداب این ساختمان در ۲۹ اگست ۲۰۰۵ ازسوی حامدکرزی رییس جمهورسابق و محمد ظاهرشاه بابای ملت و من موهن سنگهـ نخست وزیرپیشین هند گذاشته شد، کار طراحی آن تا اکتوبر۲۰۰۹ تکمیلو سرانجام این ساختمان روز جمعه توسط رییس جمهور کشور و نخست وزیر هند افتتاح شد .

نریندرا مودی پس از افتتاح اين ساختمان در تالار جديد ولسی جرگه از تاریخ   دوستی   افغانستان وهند یاد کرد.

نریندرامودی نخست وزیرهند می گوید، دوستى افغانستان و هند تاريخى و فراتر از مکان و زمان بوده است و این ساختمان جديد شوراى ملى، نشان دهندۀ عمق دوستی ميان دو کشور میباشد. اين ساختمان تحفۀ کوچک هند براى افغانستان است و اميد است که اين ساختمان جای تمام افغان ها باشد.

رییس جمهور غنی از دوستی وهمکاری های دوامدار هند به افغانستان نیز یاد کرده و این دوستی را پایدار خواند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان می گوید، هندوستان دوست همیشه گی مردم افغانستان است، در کشور هرکسی که رییس جمهور باشد دوستی هند پایدار خواهد بود.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه می گوید، ساختمان جديد شوراى ملى بعنوان تحفۀ گرانبهاى مردم هندوستان براى افغانستان بوده که تجلى دوستى بى آلايش مردم هر دو کشور ميباشد، به شکل نماد همکارى هاى سخاوتمندانه هند در قلب آسيا درخشان و پايدار خواهد ماند.

ساختمان جدید شورای ملی طورى طرح ریزى شده است که، جوابگوى نیازمندهاى هاى حال و آینده افغانستان می باشد. این ساختمان برای صد سال آینده در نظر گرفته شده و پنج برابر بزرگتر از شوراى ملى کنونى وسعت دارد. در این ساختمان برای هر مجلس شورای ملی تالار درنظرگرفته شده است؛ تالار مشرانو جرگه با ظرفیت ۱۲۶ کرسی و ولسی جرگه با ظرفیت ۴۰۰ کرسی اعمار شده است به صورت مجموعی این ساختمان دارای پنج تالار می باشد.

گزارشگر: علی اصغری.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

منابع: قرار است وزارت دولت در امور صلح از سوی ارگ ایجاد شود

(Last Updated On: ژوئن 16, 2019) قرار است وزارت دولت در امور مصالحه، از سوی …