خبرهای تازه

زاخیلوال: نخست وزیر پاکستان با رییس جمهور غنی تماس نگرفته است

(Last Updated On: ژانویه 31, 2018)

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان گزارش ها را در مورد اینکه رییس جمهور اشرف غنی درخواست تلفونی نخست وزیر پاکستان را رد کرده، بی اساس خواند.

آقای زاخیلوال گفت: «حقیقت ندارد. هیچ زنگی زده نشده است. بعد از حملات دهشت افگنانه در کابل، نخست وزیر عباسی یک پیام (تسلیت) به رئیس جمهور غنی فرستاده است.»

برخی منابع به آریانا نیوز گفته بودند که شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان درخواست گفتگوی تلفونی با رییس جمهور غنی را داشت تا در مورد حملات اخیر با رییس جمهور غنی غم شریکی کند، اما این درخواست رد شده است.

برخی های دیگر به این باور اند که ظاهراً کاسه صبر رییس جمهور غنی لبریز شده است و این واکنش به دنبال نگرانی از حملات خونین در کابل صورت گرفته است.

همزمان رییس جمهور غنی معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی و ویس احمد برمک وزیر داخله را با برخی از مدارک دربارۀ این حمله‌ ها به پاکستان فرستاده است.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی بیان کرد: «وزیر داخله و رییس امنیت ملی به پاکستان سفر کرده اند تا اسناد را به حکومت پاکستان مبنی بر مداخلات شان در امور افغانستان به پاکستان تحویل بدهند.»

وزارت خارجه پاکستان نیز سفر دو مقام ارشد افغانستان به اسلام آباد را نیز تایید کرد.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح نمود: «دولت افغانستان تقاضا کرد تا یک هیات بلند رتبه متشکل از وزیر داخله و امنیت ملی افغانستان میخواهند از پاکستان دیدار داشته باشند. با پیامی از جانب رئیس جمهور افغانستان و گفتگو روی همکاری های دوجانبه هیات به اینجا آمده و بحث صورت میگیرد.»

برخی آگاهان نظامی و سیاسی  باور های شان را در مورد این سفر چنین ابراز می کنند.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی اظهار کرد: «پاکستان به سادگی به حرف رهبر های افغانستان پاسخ مثبت نمی دهد و پنهان کاری می کند. در برابر راهبرد تازه امریکا با تمام قوت با تحریک نیرو های جنگجو خشونت را در افغانستان بیشتر می کند.»

 شیوای شرق، یکی از شهروندان کابل اضافه کرد: «باید سند های انتقادی خود را به شورای امنیت و سازمان ملل به منظور فشار وارد کردن بالای پاکستان به عنوان کشور حامی هراس افگنی بدهند و واضح بسازند که باید تحریم ها رویش وضع شود.»

معین وزارت خارجه امریکا روز سه شنبه در جریان سفر اش به افغانستان از کابل خواست تا درب گفتگو با پاکستان را مسدود نکنند.

جان سالیوان، معاون وزیر خارجه امریکا گفت: «ما به گفتگوی خود با پاکستان را ادامه می دهیم . موقف ما و موقف رئیس جمهور امریکا در این مورد خیلی اشکار است. ما همچنان دولت افغانستان را تشویق می کنیم که گفتگوی دو جانبه را با پاکستان ادامه دهند.  پاکستان باید جزئی از راه حل باشد.»

پیش از این نیز پاکستان مدارکی را به مقامات پاکستانی ارایه کرده بود که نشان دهنده چگونگی فعالیت و مراکز هراس افگنان به ویژه شبکه حقانی بود. از سوی هم پاکستان ادعا دارد که ۲۷ عضو طالبان و شبکۀ حقانی را به افغانستان تسلیم داده است .

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …