خبرهای تازه

رییس جمهور غنی تا هنوز فرمان برگزاری لوی جرگه را نداده است

(Last Updated On: فوریه 19, 2019)

تا کمتر از یک ماه دیگر، قرار است جرگه بزرگ مشورتی درباره صلح برگزار شود، اما رییس جمهور غنی تا هنوز فرمان برگزاری این جرگه را نداده است.

شورای عالی صلح، با ابراز این مطلب می‌افزاید همچنان این شورای می‌افزاید که هنوز شمار افراد و مکان برگزاری این جرگه نیز مشخص نیست.

رحیم بیک یعقوبی عضو شورای عالی صلح میگوید: “تا هنوز فرمان اساسی رییس جمهور در این باره صادر نشده، و نیز مشخص نشده که به چه تعداد افراد و با چه ویژگی در این نشست دعوت شوند.”

با آنکه مکان برگزاری این نشست مشخص نشده؛ اما شماری از چهره های سیاسی قندهار را بهترین مکان برای برگزاری این نشست بزرگ می‌داند.

شیدا محمد ابدالی نامزد انتخابات ریاست جمهوری میگوید: “قندهار جای است که شاید کسانی بتوانند بر بنیاد ارتباطات شان با طالبان صحبت داشته باشند تا نتیجه خوب داشته باشد.”

فرامرز تمنا نامزد انتخابات ریاست جمهوری علاوه میکند: “حکومت افغانستان باید هرچه زودتر موقف خود را درباره این نشست مشخص بسازد. در غیر آن برگزاری این جرگه و سوء استفاده از آن در راستای منافع نامزدان مشخص انتخابات ریاست جمهوری خلاف منافع ملی افغانستان است.”

در همین حال حکومت گفته است که در این نشست بزرگ مشورتی با شهروندان کشور درباره‌ی چگونگی گفتگوهای صلح با طالبان، رایزنی میکنند.

با این همه زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در ادامه دیدارهایش با سیاسیون کشور، با عبدالرب رسول سیاف، دیدار و گفتگو کرده است که در این دیداری دو طرف بر شکل گیری بیدرنگ هیات گفتگو کننده فراگیر تاکید کرده اند.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

عربستان سعودی از مسلمانان خواستار معطلی آماده گی حج گردیده است

(Last Updated On: آوریل 1, 2020)به گفته وزیر حج، محمد بنتن، عربستان سعودی نگران امنیت …