رییس جمهور غنی با زلمی خلیل‌زاد در مونیخ دیدار کرده است

(Last Updated On: فوریه 16, 2019)

زلمی خليل‌زاد، فرستاده ويژه امريکا برای صلح افغانستان با محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در حاشیه نشست امنیتی مونيخ، ديدار و گفتگو کرده است.

 آقای خلیل‌زاد در صفحه تویتر اش نوشته است که با رییس جمهور غنی روی گام‌های بعدی جرگه مشورتی صلح و نیاز هرچه زودتر به گفتگوهای بین الافغانی و تلاش‌های منطقه یی در مورد روند صلح در افغانستان گفتگو کرده است.

با این حال، آقای خلیل زاد ابراز خوشبینی کرده است که رییس جمهور غنی، در تلاش‌های صلح با ایالات متحده نظر همسو دارد.

در همین حال، حکومت افغانستان می‌گوید که جرگه مشورتی صلح و نشست سوم کابل اجماع سه مرحله یی را برای رفتن به مذاکرات صلح شکل خواهد داد.

با این حال، قرار است در اواخر ماه حوت سال روان جرگه مشورتی صلح و در روزهای آغازین سال ۹۸ خورشیدی نشست سوم کابل برگزارگردد.

همزمان با این، وزارت امور خارجه می‌گوید دیدگاه حکومت این است که اجماعی را در داخل، منطقه و در سطح همکاران جهانی اش از بهر آغاز مذاکرات صلح با طالبان شکل دهد.

نصیر احمد اندیشه، معین اداری این وزارت اظهار می‌دارد: “قرار است جلسه مشورتی در کابل دایر شود و همچنان کنفرانس سوم کابل که هدف اش جمع کردن کشور های منطقه، همکاران جهانی بخاطر رسیدن به اجماع سه مرحله یی، اجماع داخلی، اجماع منطقه یی و اجماع همکاران بین المللی بخاطر رفتن به مذاکرات صلح خواهد بود.”

از سویی هم، نشست مسکو نشان داد که در داخل افغانستان میان حکومتداران و نیروهای سیاسی در مورد صلح یک اجماع واحد وجود ندارد؛ حتا که این نشست حکومت را با سیاسیون در داخل و کشورهای منطقه در بیرون در یک تقابل شدید قرار داد.

حالا، جرگه مشورتی صلح می تواند گره این تنش را بگشاید؟

فردوس کاوش، یک‌تن روزنامه نگار در این مورد بیان می‌دارد: “اگر تمام نیروهای سیاسی در این جرگه دعوت شوند فکر کنم نتیجه بدهد البته همه نیروهای سیاسی نه کسانی که طرفداران دولت باشند.”

همچنان، معین معین، عضو رهبری محور مردم افغانستان می‌گوید: “ما باید کردار مشروع داشته باشیم، هم کشورها، هم طالبان، هم حکومت و جریان‌های سیاسی که بتوانیم از بن بست گفتگوها عبور کنیم و به یک نتیجه برسیم.”

این در حالی‌ست که ظاهراً بین کشورهای منطقه و حکومت افغانستان نیز روی روند صلح اجماعی وجود ندارد، چراکه در ماه روان (فبروری) قرار است پاکستان، ترکیه و قطر از طالبان میزبانی کنند، اما بازهم برای دولت افغانستان در این نشست‌ها هیچ نقش و جایگاهی مد نظر گرفته نشده است.

گزارش دهنده: باعث حیات

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

ریزش سقف یک مدرسه در قندهار جان پنج دانش‌آموز را گرفت

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020) در نتیجه فرو ریختن سقف یک مدرسه در ولایت …