رییس جمهور طرح امنیتی شهر کابل را تایید کرد

(Last Updated On: فوریه 5, 2018)

طرح امنیتی شهر کابل که از سوی نهاد های امنیتی ارائه شده بود توسط رییس جمهور اشرف غنی مورد تایید قرار گرفت.

پس از رویداد های خونین در هوتل انترکانیننتال و نزدیکی وزارت داخله پیشین، وزارت داخله، وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی طرحی را برای تأمین امنیت و جلوگیری از فعالیت های هراس افگنان در بخش های آسیب پذیر شهر کابل روی میز رییس جمهور گذاشته اند.

رییس جمهور غنی هدایت داد تا این طرح که به هدف جلوگیری از حمله های هراس افگنانه آماده شده، تا ده روز آینده عملی شود.

در بخشی از خبرنامه ریاست جمهوری چنین آمده است: “رییس جمهور، پلان امنیتی شهر کابل را در اصول مورد تأیید قرار داده است.  از بهر تحقق موثر آن به مسوولان ارشد امنیتی هدایت داده تا روی جزئیات پلان یاد شده به ‌شمول چارچوب زمان‌ بندی‌ شده جهت تطبیق آن کار کنند و تا ده روز آینده آنرا نهایی و به استماع مردم برسانند.”

با این حال وزارت های دفاع ملی و امور داخله اظهار نمودند که این طرح در چندین مورد و سه مرحله در نخست در بخش های آسیب پذیر شهر کابل نهایی خواهد شد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی ابراز نمود: “این پلان امنیتی از سوی وزارت داخله برنامه ریزی در همکاری با وزارت دفاع ملی و ریاست امنیتی ملی که از سوی رییس جمهور پذیرفته شد و دست آورد های خوبی خواهد داشت.”

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله بیان کرد: “پلان امنیتی شهر کابل که از سوی رییس جمهور تأیید شده است، قرار است که در هفت اولویت، ۵۲ مورد و سه مرحله در بخش های آسیب پذیر کابل عملی شود.”

اما آگاهان امور نظامی بیشتر به عملی شدن این طرح باورمند نیستند.

محمد گل مجاهد، نظامی پیشین تصریح نمود: “شناسایی افراد که از داخل به دشمنان مردم افغانستان کمک می کنند بسیار ضروری است. این یکی از بخش های استخباراتی نیروهای امنیتی است و نیروهای امنیتی باید بیشتر تقویت شوند.”

باشنده گان کابل نیز به این طرح امنیتی بی باور استند.

فهیم احمدی، یکی از باشنده گان کابل اضافه کرد: “باور ندارم تطبیق شود. اما استخبارت در یک کشور بسیار مهم است و استخبارات ما باید منظم باشد که بهترین کار است.”

طرح امنیتی شهر کابل در حالی روی میز رییس جمهور غنی قرار گرفت که به دنبال حمله های خونین در این شهر، باشندگان کابل عملکرد نهاد های امنیتی و کشفی را سخت انتقاد می کنند. 

 گزارشگر: مصطفی محب

About Ariana News

Check Also

منابع: بودجه انتخابات از سوی سازمان ملل به‌ گونه مشروط پرداخت می‌شود

(Last Updated On: می 22, 2019) سازمان ملل، هزینه انتخابات ریاست جمهوری، ششم میزان سال …