رییس جمهور از احتمال بازگشت جنرال دوستم به کشور خبر داد

(Last Updated On: جولای 15, 2018)

رییس جمهور اشرف غنی امروز «یک شنبه» در یک نشست خبری به رسانه ها در ارگ گفت که گفتگو ها درباره برگشت جنرال دوستم جریان دارد و آقای دوستم به احتمال زیاد تا چند روز دیگر به کشور بر میگردد.

آقای غنی پس از برگشت از نشست بروکسل در نشست خبری امروز به موضوعات داخل کشور پرداخت و در مورد سفرش نیز سخن زد.

او بیان کرد که قضیه جنرال دوستم یک موضع قضایی است و دادستانی کل در این مورد بررسی های خود را انجام خواهد داد.

از سویی دیگر، رییس جمهور در واکنش به گردهمایی احزاب سیاسی که دیروز برگزار شده بود، بر آنان تاخت و با جدیت گفت که این سیاسیون حق نماینده گی از مردم را ندارند.

وی در این مورد گفت: “این سیاسیون کی اند که به نمایندگی از مردم، سخن می‌گویند. چه کسی آنان را انتخاب کرده است، چند درصد رای گرفته اند، چه زمانی مردم به آنان اختیار داده اند که از آنان نمایندگی کنند. من رئیس جمهور افغانستان هستم و با رای مردم به این مقام رسیده ام.”

احزاب، جریان ها و شخصیت های سیاسی روز گذشته طرحی را برای برگزاری انتخابات به حکومت و کمیسیون انتخابات ارائه کردند و خواهان باطل شدن روند ثبت نام رای دهندگان و تغییر نظام رای واحد غیر قابل انتقال به نظام چند بعدی شدند.

آنها هشدار دادند که اگر حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه جهانی به این طرح و خواست های شان رسیدگی نکنند از همه امکانات برای جلوگیری آن که برای افغانستان بحران زا است، استفاده می کنند.

در عین حال، رییس‌جمهور غنی در نشست امروزش با خبرنگاران به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و گفت که تضمین شفافیت در پروسه انتخابات یگانه مسأله مهم به شمار می‌رود.

آقای غنی گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری مطابق قانون اساسی برگزار خواهد شد نه براساس لویه جرگه.

رییس‌جمهور غنی هم‌چنان در واکنش به نشر تصاویری از جریان بازداشت و شکنجه‌ی افراد نظام‌الدین قیصاری در فاریاب گفت که هر نوع رفتار غیرقانونی قابل تحمل نیست و این موضوع بررسی می‌شود.

آقای غنی افزود: “من در رابطه به تصاویر نشر شده از بازداشت شدگان در ولایت فاریاب و نیز وارد شدن تلفات به افراد ملکی طی عملیات نظامی در ولایات پکتیا و ننگرهار به ارگان‌های مربوط هدایت داده‌ام تا تحقیقات جدی و همه جانبه را در این زمینه به زودترین فرصت ممکن انجام دهند و گزارش و پیشنهادات شانرا به سرقوماندانی اعلی ارایه نمایند.”

ویرایشگر: محمد ذکریا سحری

About Ariana News

Check Also

دیوید هیل: امریکا رابطه اش با حمدالله محب را قطع میکند

(Last Updated On: مارس 19, 2019) یک مقام ارشد امریکای در یک تماس تلفنی با …