خبرهای تازه

رییس اجرایی دست آورد دختران روبات ساز را در تاریخ افغانستان بی سابقه عنوان کرد

(Last Updated On: جولای 22, 2017)

دختران روبات ساز افغانستان پس از کسب مدال نقره از امریکا به کابل بر گشتند.

رییس اجرایی در مراسم استقبال این دختران، این مدال را در تاریخ افغانستان بی سابقه عنوان کرد.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی میگوید: “شما با کار تیمی موفق شدید. یکی از مشکلات که تا امروز بوده اینست که ما کار تیمی را تجربه نکرده ایم زمینه برای تحصیل بیشتر و بهتر شما تعهد اصلی ما است”.

دختران روبات ساز افغان که از ۱۴ تا ۱۷ سال سن دارند، با انتقاد می گویند به  بسته روباتیک انان چند ماه پیش در فرود گاه بین المللی کابل ۳ ماه و ۱۵ روز اجازه خروج به امریکا داده نشد و در حالیکه گروه های کشور های دیگر ۴ ماه فرصت برای روبات سازی داشتند اما این گروه تنها در دو هفته روبات شانرا برای رویارویی در مسابقه جهانی موسوم به ” فرست گلوبل ” در واشنگتن را اماده ساختند.

فاطمه قادریان، عضو تیم روبات ساز میگوید: “از حکومت میخواهیم که امنیت و مشکل ترانسپورت ما را تامین کند و برای شرکت در مسابقات خارجی نیاز به همکاری دولت داریم”.

علی رضا مهربان، مربی تیم روبات ساز نیز افزود: “حکومت باید در این زمینه همکاری کند تا این بخش رشد نمایند، بدون حمایت حکومت تلاش ها سودمند نخواهد بود”.

مسابقات جهانی روبات سازی با حضور ۱۶۳کشور جهان هفته گذشته در واشنگتن قلب امریکا برگزار شد.

موضوع این مسابقه مقابله با بحران اب بود و این روبات ها توپ های ابی رنگ را شناسایی و انرا به مخزن ویژه انتقال میدادند اما حضور دختران روبات ساز افغان در امریکا به این ساده گی امکان پذیر نشد زیرا دوبار درخواست ویزای انان رد و فرصت اندک هم برای تمرین داشتند اما همه  این مشکلات از اراده ای انان برای شرکت و موفقیت کم نکرد.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Check Also

فعالیت فدراسیون ملی بایسکل رانی کشور به حالت تعلیق در آمد

(Last Updated On: آوریل 10, 2019) فعالیت دفتر فدراسیون ملی بایسکل رانی کشور امروز(چهارشنبه، ۲۱ …