رییس اجرایی بر عملی شدن توافقات تازه میان کابل و اسلام آباد تاکید ورزید

(Last Updated On: آوریل 9, 2018)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی می گوید که رییس جمهور با روحیه خوشبینانه، توافقنامه ای را روی هفت اصل با نخست وزیر پاکستان به امضا رسانده که پاکستان باید روی این اصل ها به گونه عملی اقدام کند.

 آقای عبدالله تاکید ورزید که توافق های دو کشور مفهوم همسان وضعیت در افغانستان و پاکستان را ندارد، بلکه دو همسایه با وضعیت متفاوت روبرو هستند.

وی گفت: “موافقتنامه ای بین دو طرف روی هفت اصول بین دو کشور به امضا رسیده است. به هیچ صورت به معنای این نیست که در یک وضعیت دو طرف قرار داریم. با وضعیت متفاوت روبرو هستیم. اساس مشکل ما روشن است. شاید مبنای آن روحیه خوشبینانه ما برای بهبود روابط باشد.”

درشت ترین بحث رییس جمهور غنی با شاهد خاقان عباسی روی مبارزه در برابر هراس افگنی و تخطی های مرزی بود. اما تاکنون دولت افغانستان بر پیکار پاکستان در برابر گروه های تندرو باوری ندارد و می گوید در عقب افزایش فعالیت های تندروان در افغانستان دست سازمان استخبارات پاکستان است.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی تصریح کرد: ” ببینید وقتی که هیات هایی از پاکستان به افغانستان میروند یا از آنجا به افغانستان می آیند، نوع تعامل ها قسمی صورت می گیرد که اصل مطلب زیر سوال برود.”

خواست ها این هستند که حکومت وحدت ملی نباید به وعده و قول پاکستان اعتماد زیاد داشته باشد.

عثمانی فراهی، عضو مجلس نمایندگان اضافه کرد: “طالبان زیر اداره ای اس ای پاکستان هستند. پس بدون آمریکا و پاکستان کسی صلح آورده نمی تواند و نباید به چنین مجالس اعتماد کرد.”

توافق جدی تر دیگر بین کابل و اسلام آباد؛ گزارش شده که دو همسایه روی نظارت استخباراتی بر عملیات های یک دیگر در برابر هراس افگنی به توافق رسیده اند. اما تاکنون پیوسته گفته شده که توافق های افغانستان و پاکستان در کار مبارزه در برابر تندرویی هیچ گاهی از سوی اسلام آباد در عمل پیاده نشده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

برای نخستین‌بار سردخانه معیاری در کابل ساخته شد

(Last Updated On: نوامبر 14, 2019) برای نخستین‌بار، یک سردخانه معیاری از سوی سکتور خصوصی، …