خبرهای تازه

رییس اجراییه کشور با رییس جمهور ایران دیدار کرد

(Last Updated On: سپتامبر 25, 2018)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان بعد از ظهر دیروز(دوشنبه، ۲میزان) به وقت محلی نیویارک، در حاشیه‌ی اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد با حسن روحانی رییس جمهور ایران ملاقات کرد.

در خبرنامه ای که از سویی ریاست اجراییه به نشر رسیده، آمده است که دو طرف بر حفظ روابط دوستانه و همکاری مشترک برای مبارزه با هراس‌افگنی تاکید کردند.

دو کشور در حالی روی همکاری مشترک برای مبارزه با هراس‌افگنی تاکید می‌ورزند که افغانستان همواره قربانی هراس‌افگنی بوده و در روزهای پسین ایران نیز شاهد حمله های هراس‌افگنان در خاک این کشور بوده است. در تازه ترین مورد دو روز پیش هراس‌افگنان بالای رژه نظامی در اهواز حمله کردند و به کشته و زخمی شدن ده‌ها نظامی و غیر نظامی انجامید که گروه داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفت.

بر اساس این خبرنامه، در این دیدار دو طرف روی توافق‌نامه جامع میان دو کشور، بهره‌ برداری از بندر چابهار و امتداد راه آهن تا مرز مشترک، امنیت مرزهای دو کشور و نیز مبارزه با قاچاق مواد مخدر، بحث و تبادل نظر کردند.

این نشست در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های پسین تنش ها میان کابل و تهران روی موضوعات مختلف به ویژه حق‌آبه ایران از دریای هیرمند افزایش یافته است که در نشست روحانی خواهان نهایی شدن توافق‌نامه جامع میان دو کشور شده است.

About Ariana News

Check Also

حنیف اتمر حکومت را به تخریب روند صلح متهم کرد

(Last Updated On: مارس 25, 2019)در مراسم یادبود از مارشال محمد قسیم فهیم در مزارشریف، …