خبرهای تازه

ریاست اجرایی بر ۵۰ درصدی سهم اش در عزل و نصب ها تاکید می ورزد

(Last Updated On: فوریه 3, 2020)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور هشدار داده است که پس از این رییس جمهور غنی نمی تواند بدون مشورت با وی (شریک قدرتش) دست به مقرری ها بزند.

قصر سپیدار می‌گوید که بحث ها روی مقرری های تازه میان رهبری ریاست اجرایی، رهبری دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» و شرکای بین المللی صورت گرفته است که در صورت ادامه تصمیم گیری های یک جانبه از سوی ارگ، آنان نیز اقداماتی را روی دست خواهند گرفت. 

آقای عبدالله یک هفته پیش گفته بود که ارگ در ۵ سال گذشته، بدون در نظر داشت مسایل علیای کشور و متن موافقت‌نامه حکومت وحدت دست به خود سری زده و یک جانبه عمل کرده است.

او می گوید: “ارگ ریاست جمهوری حق تصمیم گیری یک جانبه را ندارد.”

اما چنانچه رییس جمهور به تعیینات و تقرری ها ادامه داده است، چهره های نزدیک به آقای عبدالله می گویند که وی در برابر رییس جمهور غنی انعطاف پذیر بوده اما پس از این در امور سیاسی کشور چنین خودگذری ها وجود نخواهد داشت.

اما ریاست جمهوری می‌گوید که عزل و نصب ها در کشور از صلاحیت های تعریف شده رییس جمهوری در قانون اساسی است که آقای غنی در زمان حکومت وحدت ملی از قانون فراتر عمل نکرده است.

اما در این مدت کار رییس جمهور غنی و رییس اجرایی همواره مورد انتقاد بوده است و حالا هم سیاست های شان بازی های رسانه ای تلقی می شود.

شکریه بارکزی، سفیر پیشن افغانستان در ناروی، می گوید: “به دلیل اینکه اسم این حکومت (حکومت وحدت ملی) است، من امیدوار هستم که هردو بزرگوار در ارگ و سپیدار، از تسامح و خود گذری کار گیرند و از این بازی های رسانه ای دست بکشند.”

در همین حال، در صفحات اجتماعی نیز حرف ها دست به دست می شود که ریاست اجرایی در تعینات تازه ۸ والی و ۵ وزیر را معرفی می کند، موردی که از سوی مقام های نزدیک به عبدالله نیز تایید شده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به ۱۰۰۰۰ هزار خانواده در نواحی ۷ـ۱۴ـ ۲۱ و ۲۲ کابل مواد غذایي توزیع شد

(Last Updated On: آوریل 7, 2020)کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ادامه توزیع …