رویدادهای مهم جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی

(Last Updated On: ژانویه 2, 2016)

photojoiner

2015، سال پر چالش با گسترش گروه های دهشت افگن به ویژه داعش، سال فرصت ها با توافق های سیاسی بین المللی چون توافق هسته ای شش قدرت جهان با ایران، توافق برای کاهش تغییرات اقلیمی، سال بحرانی، با اوج بحران پناهجویی از کشور های جنگ زده و فقیر به کشور های مرفع اتحادیه اروپا، سال تکان دهنده با رسیدن دامنه دهشت افگنی به پاریس و امریکا.

این سال با این همه، سال مرگبار با سقوط هواپیما ها و رویداد های طبیعی نیز بوده است.  

جنوری 

اولین ماه سال 2015، حملات مرگبار بر دفتر مجله طنزی چارلی ابدو در پاریس را در خود ثبت کرد. دو برادر مهاجم در هفتم جنوری بر دفتر این مجله که کاریکاتور های پیامبر اسلام را چندین بار منتشر کرده بود، حمله کردند و در مدت سه روز هفده تن را کشتند. 

رهبران جهان به شمول رییس جمهور امریکا، نخست وزیر بریتانیا، نخست وزیر آلمان آنرا محکوم کردند و همزمان با اعتراض میلیون ها تن در فرانسه، بیش از چهل رهبر جهان با رییس جمهور فرانسه شانه به شانه در همبستگی با فرانسه و پایان یافتن افراطگرایی خشونت بار راه پیمایی کردند. گروه القاعده مسوولیت این رویداد را بر عهده گرفت. با کشته شدن نو خبرنگار، فرانسه جایگاه دومی را به عنوان مرگبار ترین کشور برای خبرنگاران گرفت. 

در ماه جنوری، گروه بوکو حرام در یکی از مرگبارترین حملات در نایجریا صد ها تن را کشتند و برخی این شمار را هزاران تن می گویند.

 در بیسم جنوری، درگیری ها میان شورشیان حوثی و نیروهای دولتی یمن شدت یافت و حوثی ها اداره پایتخت و کاخ ریاست جمهور این کشور را به دست گرفتند. در بیست و دوم جنوری رییس جمهور، نخست وزیر و تمامی وزیران کابینه یمن استعفا کردند.

در این ماه تنش های میان جدایی طلبان و نیروهای دولتی اکراین شدت یافت و رییس جمهور اکراین گفت که نو هزار سرباز روسی در کنار جدایی طلبان در مناطق لوهانسک و دونتسک می جنگند که روسیه آنرا رد کرد. 

نخست وزیر اسراییل به درخواست رییس مجلس نمایندگان امریکا برای سخنرانی در کانگرس این کشور توافق کرد. این توافق بدون مشورت با کاخ سفید، روابط یمان اسراییل و اداره اوباما را تیره ساخت. 

در این ماه عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در سن نود سالگی وفات کرد و سپس سلمان برادرش جانشین وی شد.

فبروری 

در ماه فبروری، داعش یک پیلوت اردنی را به دنبال یک دو گروگان جاپانی، سر برید و در مقابل دولت اردن دو داعش را اعدام کرد. سپس داعش اعلام کرد که یک گروگان امریکایی در حملات هوایی اردن کشته شده است و کاخ سفید نیز آنرا تایید کرد. 

در پانزدهم فبروری یک گروه وابسته به داعش بیست و یک مسیحی قبطی مصری را سر بریدند که خشم مصر را بر انگیخت. 

در این ماه حوثی ها در یمن پارلمان این کشور را منحل کردند و شورای ملی را برای معرفی رییس جمهور جدید جاگزین آن کردند. در پاسخ به آن عربستان سعودی کمک به یمن را متوقف کرد. 

انتخابات نایجریا که قرار بود در چهاردهم این ماه برگزار شود، از سوی کمیسیون انتخابات این کشور شش هفته به تعویق افتاد، پس از آنکه ارتش ناتوانش اش را در حفاظت از رای دهندگان در برابر بوکو حرام شمال شرق اعلام کرد. 

با وجود بحران در اکراین، رهبران روسیه، اکراین، آلمان و فرانسه برای اجرای توافق صلح که در سپتمبر 2014 در منسک حاصل شد، گفتگو کردند. 

پس از شانزده سال گفتگو رهبران این کشور ها به آتش بس و توقف جنگ در شرق اکراین به توافق رسیدند. بر بنیاد توافق، تسلیحات سنگین جنگی باید از میدان های جنگ بیرون کشیده شود و تبادله زندانیان صورت گیرد. 

در بیست و هفتم فبروری، سیاستمدار مشهور روسی و منتقد جدی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، در سن پنجاه و پنج سالگی در مسکو و در نزدیکی کاخ کرملن از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد. نمستف منتقد نقش مسکو در بحران اکراین بود. 

در اواخر این ماه نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزیویلا در واکنش به وضع تحریم ها از سوی امریکا بر این کشور، در راه پیمایی ای خواستار کاهش شمار دپلومات های امریکا در سفارت امریکا در آن کشور شد. وی همچنان اعلام کرد که از این پس شهروندان امریکایی برای سفر به ونزیویلا نیاز به ویزا دارند. 

مارچ 

در اوایل مارچ ارتش عراق به همکاری شبه نظامیان، سربازان و مشاوران ایرانی عملیات بزرگی را علیه داعش در شهر تکریت زادگاه صدام حسین، آغاز کرد. 

در سیزدهم مارچ، آنها داعش را از تکریت بیرون دارند که شکست سختی برای داعش و پیروزی راهبردی برای نیروهای عراقی بود. 

در روز های نخست ماه مارچ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در کانگرس امریکا سخنرانی کرد. نتانیاهو از گفتگو های شش قدرت جهان با ایران برای رسیدن یک توافق هسته ای، به شدت انتقاد کرد و آنرا یک توافق بد خواند که اسراییل را به خطر می اندازد. 

در این ماه گروه شورشی بوکو حرام در نایجریا اعلام بیعت با داعش کرد. 

در نهم مارچ چهل و هفت سناتور جمهوریخواه امریکایی به مقام های ایران هشدار دادند که توافق هسته ای را امضا نکند، زیرا جانشین اوباما آنرا باطل خواهد کرد. اما مقام های ایرانی به این نامه سناتوران امریکایی اعتنا نکردند و به گفتگو های شان ادادمه دادند. وزیر خارجه ایران این نامه را یک شگرد تبلیغاتی خواند. 

در هفدهم این ماه حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو برنده انتخابات اسراییل شد و نتانیاهو براین چهارمین بار نخست وزیر اسراییل شد. 

در هژدهم مارچ، افراد مسلح بر موزیم تونس حمله کردند و دستکم بیست تن را کشتند. سپس نیروهای تونس افراد مهاجم را  کشتند.

در این ماه دو حمله هماهنگ بر دو مسجد شیعیان در یمن جان یکصد و چهل نماز گذار را گرفت و مسوولیت آنرا داعش بر عهده گرفت. 

در بیست و دوم مارچ داعش اداره شهر تعز سومین بزرگترین شهر یمن را به دست گرفت و در بست و ششم مارچ عربستان سعودی حمله هوایی اش بر یمن را آغاز کرد که صد جنگنده سعودی در آن سهم گرفته بودند. 

 در سی ام مارچ حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی یک خیمه گاه بیجا شدگان داخلی یمن را هدف قرار داد که جان چهل تن را گرفت.  

اپریل 

در دوم اپریل شبه نظامیان گروه الشباب بر دانشگاه گاریسای کنیا حمله کردند و یکصد و چهل تن را کشتند. سپس نیروهای امنیتی گروگان های بازمانده را نجات دادند و چهار مهاجم این حمله را کشتند. 

در دوم اپریل ایران و شش قدرت جهان به چهارچوب توافق هسته ای با وجود مخالفت کانگرس امریکا و نخست وزیر اسراییل دست یافتند. تهران و شش قدرت جهان، امریکا، آلمان، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا سی و جون را ضرب الاجل برای رسیدن به توافق نهایی تعیین کردند. 

بر بنیاد این توافق ایران غنی سازی یورانیم در مقابل برداشته شدن تدریجی تحریم های بین المللی کاهش می دهد. 

در نهم اپریل وزیران خارجه امریکا و کیوبا پس از بیشتر از پنجاه سال برا نخستن بار هم دیدار کردند. دو روز پس رییس جمهور امریکا با همتای کیوبایی اش در پانامه دیدار کرد و اوباما و کاسترو به بازگشایی سفارت های شان در دو کشور توافق کردند. 

در بیست و یکم اپریل محمد مرسی رییس جمهور پیشین مصر همراه با چهارده عضو اخوان المسلمین به بیست سال زندان محکوم شدند. آنها از سوی دادگاه مصر مقصر به دستور دادن شکنجه و توقیف غیر قانونی معترضان در سال 2015 شناخته شدند. 

در همین روز، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی عملیات هوایی اش را علیه حوثی ها پایان داد و اعلام کرد که این عملیات به اهداف نظامی اش دست یافته است. اما یک روز پس از آن عربستان سعودی حملات هوایی بر یمن را از سرگرفت. 

در بیست و چهارم اپریل، ترکیه سفیرش در واتیکان را در واکنش به اظهارات رهبر کاتولیک های جهان، بیرون کرد. 

پاپ فرانیس کشته شدن کم و بیش یک و نیم میلیون امریکایی از سوی ترک ها در جنگ جهانی اول را، نسل کشی قرن بیستم خوانده بود، اما ترکیه نسل کشی را رد می کند. 

در اواخر اپریل، نیروهای نایجریایی، سه صد زن و کودک را که از سوی گروه بوکو حرام گروگان گرفته شده بودند، آزاد ساخت. دو روز پس از آن درگیری میان ارتش نایجریا و شورشیان بوکو حرام جان چهارصد شورشی بوکو حرام را کشت و با پایان اپریل هفتصد گروگان از قید بوکو حرام آزاد ساخته شدند. 

می 

در هشتم می حزب محافظه کار دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در انتخابات پارلمانی این کشور در مقابل حزب کارگر برنده شد و کامرون برای دوره دوم پنج ساله در نخست وزیری بریتانیا باقی ماند. 

حزب کامرون سه صد و سی و یک کرسی از مجموع ششصد و پنجاه کرسی از از ان خود کرد. 

در شانزدهم می دادگاهی در مصر، محمد مرسی رییس جمهور پیشین این کشور را بخاطر فرار زندانیان اخوان المسلمین در سال 2011، به اعدام محکوم کرد. 

در بیست و دوم می ایرلند به عنوان نخستین کشور، ازدواج همجنسگرایان را قانونی اعلام کرد که در نظر سنجی ملی این کشور رای مثبت گرفت. 

در اخیر این ماه امریکا به منظور بهبود روابطش با کیوبا، این کشور را از فهرست کشور های تمویل کننده دهشت افگنی بیرون کرد. 

جون 

در چهارم جون امریکا اعلام کرد که اطلاعات حدود چهار میلیون کارمند کنونی و پیشین دولت ایالات متحده ممکن است مورد حمله سایبری قرار گرفته باشد. آنها به این باور بودند که هکر هایی که در چین با دولت این کشور در ارتباط اند، این حملات را سازماندهی کرده اند. 

در ششم جون کانادا میزبان رقابت های فوتبال جام جهانی زنان بود که در آن بیست و چهار تیم بین المللی اشتراک کرده بودند. 

در این ماه، حزب عدالت و توسعه رییس جمهور ترکیه، اکثریت کرسی ها را در انتخابات پارلمانی ترکیه از دست داد و از پنجصد و پنجاه کرسی پارلمان، برنده دوصد پنجاه و هشت کرسی آن شد. 

در بیست و ششم جون، یک فرد مسلح بر هوتل مجلل ساحلی تونس حمله کرد و چهل گردشگر را کشت. این دومین حمله بر گردشگران در تونس ظرف سه ماه پس از حمله بر موزیم ملی آن کشور بود که داعش مسوولیت آنرا بر عهده گرفت. 

در اواخر جون، یونان قادر به پرداخت یک و نیم میلیارد یورو وامش به صندوق بین المللی پول نشد و بانک های این کشور مسدود شد. نخست وزیر یونان خواستار همه پرسی پیرامون قبول یا رد شرایط وام دهندگان این کشور شد. 

جولای 

در اول جولای امریکا و کیوبا توافق به گشایش سفارت های شان در واشنگتن و هاوانا کردند.

سه هفته بعد بیرق کیوبا در سفارت این کشور در واشنگتن بر افراشته شد و رسماً ماموریت دپلوماتیک این کشور در واشنگتن آغاز به کار کرد. 

در پنجم جولای در همه پرسی یونان، شصت و یک درصد آرا از خواست نخست وزیر این کشور که به کاهش بودیجه در مقابل دریافت وام های جدید، نه گفته بود، حمایت کردند. پس از این همه پرسی رهبران اروپایی از از سرگیری گفتگو ها با یونان سخن زدند، در حالی که بانک ها در یونان برای ششمین روز مسدود باقی مانده بود. 

در چهاردهم جولای ایران به توافق تاریخی هسته ای با شش قدرت جهان دست یافت. تهران با امریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان به توافق رسیدند که در مقابل کاهش توان ایران برای ساخت سلاح اتمی، تحریم های اقتصادی را بردارند. 

رییس جمهور امریکا آنرا یک توافق خوب خواند و رییس جمهور ایران نیز از آن استقبال کرد. با این حال نخست وزیر اسراییل این توافق را یک اشتباه تاریخی نامید. 

در شانزدهم جولای رای مثبت پارلمان آلمان به اشتراک نظامیان این کشور در جنگ های خارجی برا نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم، سبب اعتراضات شد. 

در بیست و نهم جولای، مرگ ملا عمر رهبر طالبان از سوی اداره استخبارات افغانستان اعلام شد. 

اگست  

در این ماه بحران پناهجویی شدت یافت و سازمان ملل متحد پیش بینی کرد که روزانه سه هزار پناهجو تلاش عبور از مناطق بالکان به غرب اروپا را خواهد کرد. دولت آلمان اعلام کرد که هشتصد هزار پناهجو در سال 2015 به این کشور خواهند رسید. همزمان با این همه روزه از تلفات مهاجران در این سفر پر چالش گزارش می شد. 

در نهم اگست، نخست وزیر عراق طرح اصلاحات در کابنیه و مقابله با فساد اداری را اعلام کرد که نیابد انتصاب مقام های دولتی بر اساس سهمیه قومی و حزبی صورت گیرد. 

به دنبال آن، کابینه و پارلمان عراق از آن حمایت کردند. 

در چهاردهم اگست، بیرق امریکا در سفارت این کشور در هاوانا پایتخت کیوبا برافراشته شد که در آن وزیر خارجه امریکا نیز شرکت کرده بود. 

در این ماه انفجاری در زیارتی در بانکوک تایلند، دستکم بیست تن کشته شدند و بیش از یکصد و بیست تن دیگر زخم برداشتند، مسوولیت آنرا فردی بر عهده نگرفت. 

در نوزدهم اگست، آلمان از سومین بسته کمک مالی به یونان حمایت کرد و پارلمان آلمان آنرا تصویب کرد. این کمک بالغ بر نود و پنج ملیارد دالر بود که یک روز پس از سوی سایر دولت های اروپایی تصویب شد. 

در بیستم اگست، الیکسس سپیراس نخست وزیر یونان از مقامش استعفا داد و سپس دولت موقت در این کشور تا برگزاری انتخابات شکل گرفت. 

در بیست و یکم اگست سه امریکایی و یک بریتانیایی حمله یک مهاجم کلاشینکوف دار بر بر در قطار در حومه پاریس را خنثا کردند و رییس جمهور فرانسه بالاترین مدال فرانسه را به آنها اعطا کرد. 

در این ماه جنگجویان داعش چندین مکان باستانی در شهر پالمیرای سوریه را تخریب کردند که شامل یک عبادتگاه کاتولیک قرن پنجم نیز میشد. آنها خالد اسد هشتاد و یک ساله رییس اداره باستان شناسی سوریه را سر بریدند. 

سپتمبر 

در ماه سپتمبر بحران پناهجویی در اروپا شدت یافت و بیشتر پناهجویان از سوریه، عراق، افغاسنان و کشور های افریقایی در تلاش دریافت پناهگاه در کشور های اروپایی بر آمدند. 

سر انجان این بحران مقام های اتحادیه اروپا را مجبور به برگزاری نشست و تا راه های رسیدگی به این بحران را جستجو کنند. اما آنها بالای طرح رییس کمیسیون اروپایی برای تقسیم یکصدو بیست هزار مهاجر به هر کشور اتحادیه اروپا به توافق نرسیدند. 

در این ماه رییس جمهور گواتیمالا به اتهام فساد اداری، بازداشت شد و سپس استعفا داد. 

پنج روز از آن انتخابات ریاست جمهوری در گواتیمالا برگزار شد، اما هیچ یک از نامزدان رای کافی برای ریاست جمهوری را نگرفتند. 

در دهم این ماه سناتوران دموکرات امریکا رای مخالف علیه توافق ایران را مسدود کردند و به رییس جمهور امریکا پیروزی بزرگی بخشیدند. 

با این حال آیت الله علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران گفت که تهران فراتر از توافق هسته ای با امریکا گفتگو نمی کند. 

در پانزدهم سپتمبر مالکالم ترن بل جانشین تونی ابوت نخست وزیر آسترلیا شد. ترن بل پنجاه و چهاردرصد آرا در در حزب لبرال آسترلیا از آن خود کرد و بیست و نومین نخست وزیر این کشور شد. 

در بیستم سپتمبر حزب الیکسس سپیراس نخست وزیر استعفا کرده یونان، در انتخابات پارلمانی برنده شد و سپیراس بار دیگر نخست وزیر یونان شد. حزب سریزای یونان از سه صد کرسی پارلمان برنده یکصد و چهل و پنج کرسی شد. 

در اواخر این ماه طالبان شهر کندز را تصرف کردند که نخستین تصرف طالبان پس از بیش از یک دهه است. 

اکتوبر 

در سوم اکتوبر یک هواپیما امریکا بیمارستان داکتران بدون مرز در کندز را بمباران کرد که سی کشته بر جا گذاشت. سپس رییس جمهور امریکا بخاطر این حمله از این سازمان عذر خواهی کرد.

پس از این حمله داکتران بدون مرز ترک کندز را علام کردند. 

در دهم اکتوبر دو انفجار در هنگام یک راه پیمایی صلح در انقره پایتخت ترکیه نزدیک به صد تن را کشت و صد ها تن دیگر زخم برداشتند.

این حمله مرگبارترین حمله انتحاری در ترکیه طی چندین سال بود که اعتراضات گسترده را به همراه داشت.

در دو هفته اول اکتوبر اسراییل و فلسطین وقوع بدترین خشونت را طی سال تجربه کردند. در این دو هفته سی و دو فلسطینی و هفت اسراییلی کشته شدند. خشونت بر سر شرایط جدید اسراییل در مسجد الاقصی به میان آمد. پس از آن جان کری وزیر خارجه امریکا در دیدار با رهبران اسراییل و فلسطین خواستار توافق بر طرحی شد که خشونت ها را پایان دهد. 

در نوزدهم اکتوبر حزب لبرال کانادا برنده انتخابات پارلمانی این کشور شد و جستن ترودو جانشین استیفن هارپر نخست وزیر کاناداد شد. برای نخستین بار یک کانادایی افغان الاصل نیز به عنوان وزیر در کانادا گماشته شد. 

در اخیر اکتوبر چین به سیاست یک فرزند داشتن پس از سی و پنج سال پایان داد. چین در اقدام علیه جمعیت سالخورده اش اعلام کرد که به والدین اجازه داشتن دو فرزند را می دهد. 

نوامبر 

در ماه نوامبر رهبران تایوان و چین پس از شصت و شش سال با هم دیدار کردند. رهبران این دو کشور رقیب در جنگ سرد، در سنگاپور دیدار کردند. 

اعتراضات به دنبال آتش سوزی در رومانیا، نخست وزیر این کشور را مجبور به استعفا کرد. 

آتش سوزی در یک کلوپ شبانه در این کشور جان سی و دو تن را گرفت که ده ها هراز تن را به جاده های بخارست پایتخت رومانیا کشاند. 

در هشتم نوامبر حزب مخالف دولت آن کشور به رهبری آنگ سان سوچی برنده انتخابات ملی این کشور شد. برای نخستین بار در پنجاه سال رای دهندگان قادر به انتخاب آزادانه رهبر شان از طریق انتخابات شدند. 

در سیزدهم نوامبر حملات هماهنگ دهشت افگنی در پاریس جان یکصد و سی تن را گرفت و جهان را لرزاند. هشت مهاجم بر شش مکان از جمله یک سالن کنسرت و ورزشگاه ملی فرانسه به تیراندازی پرداختند که مرگباترین حمله پس از جنگ جهانی دوم در این کشور بود. 

رییس جمهور فرانسه این حمله را جنگ علیه فرانسه اعلام کرد و گروه داعش مسوولیت اینرا بر عهده گرفت. 

فرانسه در انتقام به این حمله مواضع داعش در سوریه را بمباران کرد و سپس رییسان جمهور روسیه و فرانسه اعلام مبارزه مشترک علیه داعش را کردند. 

در هژدهم نوامبر پولیس فرانسه بر ساختمانی در شمال پایتخت حمله کرد و عبدالحمید اباوود طراح حملات پاریس را کشت. 

در بیستم نوامبر مهاجمان مسلح بر هوتلی در باماکو پایتخت مالی حمله کردند و دستکم بیست و هفت تن را کشتند. 

مهاجمان با حمله بر این هوتل یکصد و هفتاد تن را گروگان گرفتند و گروه داعش مسوولیت آنرا بر عهده گرفت. 

در بیست و چهارم نوامبر ترکیه یک جنگنده روسی را سرنگون ساخت که یکی از دو پیلوت آن کشته شد. 

ترکیه گفت که این جنگنده روسی حریم فضایی این کشور را نقض کرده بود، اما روسیه آنرا رد کرد و گفت که این جنگده در خاک سوریه هدف قرار گرفته است. 

رییس جمهور روسیه این حمله را جنجر زدن از عقب خواند به پیامد های آن هشدار داد. 

پس از آن روابط مسکو با انقره به شدت سرد شد. 

در این ماه رهبران جهان در نشست تاریخی سازمان ملل متحد برای تغییرات اقلیمی در پایتخت فرانسه گردهم آمدند. 

گفتگو های بر سر تغییرات اقلیمی در سوم نوامبر در پاریس آغاز شد که در آن سی هزار دپلومات و نماینده برای دریافت یک توافق جهانی که تمامی کشور ها بپذیرند، کار کردند. هدف این توافق اقدام تمامی کشور ها جهان در برابر گرم شدن زمین و کاهش انتشار گاز های گلخانه ای بود. 

دسمبر  

در دوم دسمبر یک زوج با تیراندازی بر یک مرکز توان بخشی در شهر سان باردینوی ایالت کلفورنیای امریکا، چهارده تن را کشتند و بیست تن دیگر را زخمی ساختند. مهاجمان رضوان فاروق و تفشین ملک سپس در درگیری با پولیس کشته شدند. آنها پیش از این حمله وفاداری شانرا به داعش بیان کرده بودند و هنوز اداره های امنیتی امریکا در تلاش دریافت سرنخ های بیشتر این حمله اند. 

در این ماه سر انجام رهبران نزدیک به دو صد کشور جهان پس از دو هفته گفتگو ها با توافق مقابله با تغییرات اقلیمی موافقت کردند تا تولید گاز های گلخانه های و مصرف سوخت های فوسیلی را کاهش دهند. 

وزیر خارجه فرانسه موافقت تمامی کشور ها را اعلام کرد. 

و در این ماه موشک فضایی اسپیس اکس موفقانه به زمین نشست. پس از سومین تلاش شرکت اسپیس اکس طی یک پرتاب مداری با موفقیت مرحله اول موشک فالکون نو را به زمین برگرداند. با این تجربه موشک می تواند که قابلیت استفاده دوباره را داشته باشد. 

پیش از این موشکی که به فضا فرستاده می شود، بخشی از آن نابود می شد. این فناوری می تواند که هزینه پرواز های فضایی را بگونه چشمگیری کاهش دهد. 

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

اتهام کشته شدن ده ها غیر نظامی در حمله نیروهای افغان بر پناهگاه طالبان در هلمند

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2019)در پی یک عملیات نیروهای افغان بر یک پناهگاه جنگجویان …