خبرهای تازه

روند گفتگوهای صلح امریکا با طالبان به بن بست رسیده است

(Last Updated On: ژانویه 17, 2019)

در ادامه تلاشهای چند بعدی ازبهر صلح، منابع نزدیک به گروه طالبان از متوقف شدن گفتگوهای امریکا با گروه طالبان خبر میدهند.

این منابع دلیل به بن بست خوردن این گفتگوها را وارد کردن فشار از سوی امریکا در نشست های اخیر بر گروه طالبان میدانند.

عبدالسلام ضعیف، عضو پیشین گروه طالبان می گوید: “اشتباه کابل و امریکا این بود که کشورهای مثل پاکستان وعربستان را مثل آله فشار در نشست های اخیر دخیل ساختن.”

درهمین حال، شورای عالی صلح می گوید که کار روی برگزاری یک نشست دیگر کشورهای امریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عرب و پاکستان با گروه طالبان جریان دارد و ممکن بن بست پیش آمده شکسته شود.

عطاالرحمان سلیم، معاون شورای عالی صلح می گوید: “با در نظرداشت این بن بست های که گاه گاهی پیش می آید بازهم من مطمئن هستم که ما شاهد موفقیت روند صلح خواهیم بود.”

درهمین حال، برخی رسانه‌های عربی گزارش داده اند که روند صلح با طالبان بخاطر اشتراک نکردن عربستان و امارات در گفتگوهای قطر متوقف است. بربنیاد این گزارش طالبان پافشاری دارند که گفتگوهای طالبان و مقام های واشنگتن در دوهه پایتخت قطر برگزار شود.

شیدا محمد ابدالی، نامزد احتمالی ریاست جمهوری می گوید: “فکر می کنم نواقص هنوز وجود دارد، نیاز جدی برای راهکار ملی صلح داریم که مردم باور کنند که این روند افغانستان شمول است.”

با این همه، رییس جمهور غنی در تماس تیلفونی با عمران خان نخست وزیر پاکستان در باره روند صلح گفتگو کرده است.

در این تماس تیلفونی دوطرف یکدیگر را به کشورهای شان دعوت کرده اند.

این درحالی است که زلمی خلیل‌زاد  نماینده امریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با رهبران حکومت افغانستان و سفر به شماری از کشورهای منطقه، به اسلام آباد رفته و قرار است با مقام های اسلام آباد روی پیشبرد گفتگو با طالبان رایزنی کند. خلیل‌زاد در یک نشست خبری درکابل درباره هشدار طالبان مبنی بر توقف گفتگوهای صلح گفته که واشنگتن و کابل همزمان آماده اند با طالبان صلح و جنگ کنند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سناریوهای احتمالی پس از خروج نظامیان خارجی از کشور

(Last Updated On: آگوست 24, 2019)  شمار سربازان امریکایی در افغانستان، تا انتخابات سال ۲۰۲۰ …