تیلرسن: اگر پاکستان در نابودی مراکز تروریستی عمل نکند، خود دست به کار خواهند شد

(Last Updated On: اکتبر 28, 2017)

وزیر خارجه امریکا می گوید، اگر پاکستان به خواست های امریکا در ریشه کن کردن مراکز تروریستی عمل نکند،  در نابودی این مراکز خود دست به کار خواهند شد.

وزیر دفاع امریکا به دنبال دیدار با مقام های ارشد دولت و ارتش پاکستان در نشست خبری یی در جینوا حضور یافت،  تا نتایج چانه زنی با مقامات پاکستانی را بیان کند. 

آقای ریکس تیلرسن گفت: “ما به آنها خواسته هایی مشخصی، فراتر از نام های افراد دادیم. طوری که شما می دانید مرز پاکستان با افغانستان بسیار نفوذ پذیر است. ما نگرانی های و خواست های مشروعی از پاکستان داریم که نیاز به همکاری آنهاست. من به آنها گفتم که شما می توانید این کار را انجام بدهید یا تصمیم به انجام ندادن آن بگیرید. و اگر تصمیم به نکردن آن گرفتید، فقط به ما اطلاع دهید. ما طرح های خود را بر اساس آن تنظیم می کنیم و با آنها خود ما مقابله می کنیم”

خواست های که این دیپلومات ارشد امریکایی از مقامات پاکستانی داشته چنین می شمارد .

آقای تیلرسن بیان داشت که :” مردم پاکستان نفع زیادی از یک افغانستان با ثبات و صلح آمیز و منطقه عاری از پناهگاه امن برای هراس افگنان را دارنداین پیام اصلی من به نخست وزیر، رییس ستاد ارتش و رهبری پاکستان بود آنچه را آنها می توانند بکنند، یک تاثیر مهمی بر ایجاد شرایط جهت مصالحه و گفتگو های صلح در افغانستان خواهد داشت. اما تنها موضوع افغانستان نیست، بلکه نگرانی ما برای ثبات طولانی مدت خود پاکستان نیز است.”

وزیر خارجه امریکا همچنان می گوید که مشکل افغانستان را نمی توان تنها در داخل این کشور حل کرد، بلکه راه حل آن همدست شدن کشور های منطقه است.

وی افزود: “ملاحظه من این بود که ما همیشه به افغانستان بگونه انزوا دیده ایم و تلاش کرده ایم که مسئله افغانستان را در افغانستان حل کنیم و این برای من مفهوم ندارد. ما در مورد آن فکر کردیم و پاکستان به زیر نظر ما آمد، سپس دریافتیم که هند نفوذی دارد. پنج کشور آسیای مرکزی نیز نفوذی دارند که ما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با آنها گفتگو کردیم که بحث ها در مورد وضعیت افغانستان را آغاز کنیم. همچنان چین نقشی دارد.”

با این حال، وزیر خارجه پاکستان، در پاسخ به وزیر خارجه امریکا می گوید که اسلام آباد نباید مقصر جنگ نا تمام امریکا در افغانستان دانسته شود. خواجه آصف می گوید برای پیشرفت، واشنگتن باید ناکامی اش در افغانستان را بپذیرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در حمله بر مرکز توزیع شناسنامه های برقی در جلال آباد ۵ تن کشته شدند

(Last Updated On: سپتامبر 18, 2019) حوالی ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت امروز(چهارشنبه، ۲۷سنبله) انفجاری …