خبرهای تازه

روند انتقال اعضای جرگه مشورتی صلح از ولایات به کابل هفته آینده آغاز می‌شود

(Last Updated On: آوریل 18, 2019)

کابل تا ده روز دیگر میزبان برگزاری جرگه ی مشورتی صلح خواهد بود، جرگه ی که به فرمایش رییس جمهور غنی برای نظر خواهی از مردم در مورد چگونگی صلح با طالبان برگزار می شود.

اکنون کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می گوید: تمامی آماده گی ها برای برگزاری این جرگه روی دست گرفته شده و روند انتقال شرکت کننده گان جرگه مشورتی صلح از ولایت ها به مرکز هفته آینده آغاز خواهد شد.

علی کاظمی، سخنگوی کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می گوید: “بخاطر این که مردم افغانستان خواستار آوردن صلح و ثبات، همگرایی و هم نظری هستند، امیدداریم در این شرایط حساس بتوانیم گام های موثر برای خواست های مردم برداریم.”

اما هنوز نگرانی ها نسبت به برگزاری جرگه مشورتی صلح ادامه دارد.

برخی ها می گویند: باوجود هزینه های گزاف، این جرگه به پایان جنگ در کشور کمک نخواهد کرد.

مجیب خلوتگر، فعال سیاسی می گوید: “این ساختار بیشتر بر عنوان یک ابزار استفاده انتخاباتی است، تا بخاطر فایده رسانیدن به صلح، وقتی هدف بر استفاده از صلح نیست این جرگه نمی تواند به صلح فایده برساند.”

در همین حال، شورای عالی صلح تاکید دارد که هزینه ی برگزاری این جرگه کمتر از هزینه ی جنگ است و در تاریخ مشخص آن برگزار خواهد شد.

اسدالله زایری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح می گوید: “هزینه صلح در مقایسه به هزینه جنگ بسیار کم است، برای تامین صلح هر هزینه ی که لازم باشد، هدر نرفته است.”

با وجود مخالفت ها بر سر برگزاری جرگه مشورتی صلح، این جرگه قرار است در نهم ماه ثور برگزار شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نگرانی‌ها از فعالیت‌ گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  سازمان ملل متحد، خاک افغانستان را یگانه مکان امن …