روسیه خواهان نشست سه جانبه با کابل و واشنگتن است

(Last Updated On: مارس 29, 2018)

وزیر خارجه روسیه در حاشیه نشست تاشکند از تهدیدات گروه های هراس افگن به ویژه جنگجویان داعش در شمال افغانستان و افزایش قاچاق مواد مخدر ابراز نگرانی کرده است.

وی ضمن اینکه خواستار برگزاری نشست سه جانبه میان مسکو، کابل و واشنگتن شده است تاکید نموده که بدون پاسخ جهانی مشکل داعش در افغانستان حل نخواهد شد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می گوید: “ما نمی توانیم مشکل جهانی را بدون پاسخ جهانی به آن حل نماییم. مسئله افغانستان یک مسئله جهانی است، بخاطریکه ما می بینیم قاچاق مواد مخدر در طول 10 تا 12 سال اخیر چندین برابر افزایش یافته، تهدیدات تروریزم در آنجا پا برجاست. تهدیدات و تلاش داعش در شمال افغانستان که با متحدین ما هم سرحد است، پس از شکست شان در سوریه، میباشد. این تهدید هم علیه متحدین ما است و هم تهدیدی علیه روسیه. پیشنهاد ما این است که با ایالات متحده امریکا بر سر این مسائل گفتگو داشته باشیم.”

فراخوان به نشست سه جانبه از سوی روسیه تا اکنون از جانب امریکا تایید نشده اما این پیشنهاد در حالی صورت می گیرد که در این اواخر روابط مسکو و واشنگتن در اوج تیره گی قرار گرفته و دیدگاه یکسان در مورد افغانستان نیز با این تضاد ها محال گفته می شود.

حکومت افغانستان، همکاری مشترک روسیه و امریکا را در جهت برقراری صلح در افغانستان مهم میداند.

صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت امورخارجه می گوید: “افغانستان باید یک چهارچوب همکاری میان این دو کشور [روسیه و امریکا] باشد نه جای تقابل. این چیزی است که ما میخواهیم و ما امیدوار هستیم که هردو کشور در جهت صلح و ثبات در افغانستان کار نمایند.”

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می افزاید: “هراس افگنی خطر و تهدید فرامرزی است که در برابر این تهدید به سطح منطقه یی و جهانی مبارزه شود.”

نماینده سازمان ملل برای افغانستان هم در حاشیه نشست تاشکند ادامه جنگ در افغانستان را تحمل نا پذیر میداند.

تادامیچی یاماماتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می گوید: “تلاش ها و تصمیمات زیادی برای آغاز گفتگوهای صلح صورت گرفت. ما میدانیم که همه ساله بیش از ده هزار غیر نظامی در جنگ افغانستان کشته و زخمی میشوند، ما نمیتوانیم ادامه این وضعیت را تحمل کنیم.”

همزمان با این در اعلامیه نشست پایانی تاشکند، نماینده گان کشورهای اشتراک کننده و سازمان های جهانی از طالبان خواستند که به روند صلح یکجا شده دست از خشونت و هراس افگنی بردارند.

رمضان بشردوست، نماینده مردم در مجلس می گوید: “همیشه تحت نام صلح جنگ شده، تحت نام راستگویی دروغ گفته شده و تحت نام خدمت خیانت شده.”

تا اکنون گروه طالبان به فراخوان صلح تاشکند و بسته پیشنهادی صلح حکومت وحدت ملی پاسخ مثبت نداده اما این گروه در نامه ی آمادگی نشان داده اند که حاضر اند با امریکا در مورد صلح افغانستان گفتگو کنند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Check Also

سکات میلر از حضور گروه داعش و القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرد

(Last Updated On: می 21, 2019) جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو و امریکایی در …