خبرهای تازه

روسیه خواستار نشست سه جانبه با افغانستان و آمریکا شد

(Last Updated On: مارس 28, 2018)

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز گذشته در حاشیه نشست تاشکند در ازبکستان از رییس جمهوار خواسته است تا یک نشست سه جانبه میان روسیه، افغانستان و ایالات متحده امریکا دایر شود.

در خبرنامه ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری کشور دیروز، ۷ حمل، به نشر رسیده گفته شده که رییس جمهور غنی نیز این پیشنهاد وزیر خارجه روسیه را پذیرفته است.

در خبرنامه آمده است: “رئیس جمهور غنی از پیشنهاد وزیر خارجۀ روسیه بخاطر برگزاری نشست سه جانبه میان افغانستان، روسیه و ایالات متحدۀ امریکا استقبال کرد و گفت که چگونگی تدویر نشست متذکره از طریق مجاری مربوطه تعقیب خواهد شد.”

این پیشنهاد از سوی وزیر خارجه روسیه در حالی مطرح میشود که تنش ها میان مسکو و کشورهای غربی در این اواخر بر سر حمله گاز اعصاب بر یک جاسوس سابق روسیه در بریتانیا به شدت بالا گرفته است.

از سویی دیگر، وزیر خارجه روسیه در حاشیه نشست تاشکند از تهدیدات گروه های هراس افگن به ویژه جنگجویان داعش در شمال افغانستان و افزایش قاچاق مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

آقای لاوروف بیان کرد: “ما نمی توانیم مشکل جهانی را بدون پاسخ جهانی به آن حل نماییم. مسئله افغانستان یک مسئله جهانی است. بخاطریکه ما میبینیم قاچاق مواد مخدر در طول ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر چندین برابر افزایش یافته است و تهدیدات تروریزم در آنجا پا برجاست. تهدیدات و تلاش داعش در شمال افغانستان پس از شکست شان در سوریه میباشد. این تهدید هم علیه متحدین ما است و هم تهدیدی علیه روسیه. پیشنهاد ما این است که با ایالات متحده آمریکا بر سر این مسائیل گفتگو داشته باشیم.”

در عین حال، حکومت افغانستان همکاری مشترک روسیه و آمریکا را  در جهت برقراری  صلح در افغانستان مهم میداند.

صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت امورخارجه تصریح نمود: “افغانستان باید یک چهارچوب همکاری میان این دو کشور (روسیه و امریکا) باشد، نه جای تقابل. این چیزی است که ما میخواهیم و ما امیدوار هستیم که هر دو کشور در جهت صلح و ثبات در افغانستان کار نمایند.”

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز اضافه کرد: “هراس افگنی خطر و تهدید فرامرزی است که در برابر این تهدید به سطح منطقه یی و جهانی مبارزه باید شود.”

نماینده سازمان ملل برای افغانستان تادامیچی یاماماتو هم در حاشیه نشست تاشکند ادامه جنگ در افغانستان را تحمل نا پذیر دانست. 

آقای یاماماتو ابراز داشت: “تلاش ها و تصمیمات زیادی برای آغاز گفتگوهای صلح صورت گرفت. ما میدانیم که همه ساله بیش از ۱۰ هزار غیر نظامی در جنگ افغانستان کشته و زخمی میشوندږ ما نمیتوانیم ادامه این وضعیت را تحمل کنیم.”

همزمان با این در اعلامیه نشست پایانی تاشکند، نماینده گان کشورهای اشتراک کننده و سازمان های جهانی از طالبان خواستند که به روند صلح یکجا شده، دست از خشونت و هراس افگنی بردارند.  

رمضان بشردوست، مجلس نماینده گان اظهار کرد: “همیشه تحت نام صلح جنگ شده، تحت نام راستگویی دروغ گفته شده است. تحت نام خدمت خیانت شده است.”

تا اکنون گروه طالبان به فراخوان صلح تاشکند و بسته پیشنهادی صلح حکومت وحدت ملی پاسخ مثبت نداده اند اما این گروه  در نامه آمادگی نشان داده اند که حاضر اند با امریکا در مورد صلح افغانستان گفتگو کنند.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمایت مجلس سنا از بازرسی موترهای شیشه سیاه از سوی پولیس

(Last Updated On: اکتبر 13, 2019) گشت و گذار موترهای شیشه سیاه و فاقد اسناد، …