خبرهای تازه

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019)

فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از توافق احتمالی صلح امریکا با طالبان هشدار می‌دهد.

الکساندر مانتیسکی، سفیر روسیه در افغانستان، در یک گفت‌وگو با آریانانیوز، می‌گوید که گزارش‌های را به‌دست آورده اند که بخشی از جنگجویان طالب توافق صلح با امریکا را به رسمیت نخواهند شناخت.

این دیپلومات روس در افغانستان، در پاسخ به این پرسش که در صورت صلح با طالبان آیا جنگ درافغانستان خاتمه می‌یابد؟می‌گوید: “این پرسش بسیار مشکل است، گزارش‌های وجود دارد که بخشی از طالبان این توافق‌نامه را به رسیمت نمی‌شناسند، قسمی‌که جانب امریکا هم چندین‌بار گفته است که بیشتر از ۲۰ گروه هراس‌افگن در افغانستان فعالیت دارند و نباید فعالیت‌های القاعده و داعش را فراموش کنیم. این‌گونه معلوم می‌شود که جنگ ادامه پیدا خواهد کرد”.

در همین حال، آقای مانتیسکی، تأکید می‌ورزد که تهدیدهای القاعده و داعش در افغانستان هنوز پابرجا است و از کشورهای جهان می‌خواهد که برای نابودی این گروه‌ها پی‌کارهای مشترک را در پیش گیرند.

در همین حال، تلاش‌ها برای صلح و انتخابات در کنار هم به پیش برده می‌شود، به مانند بسیاری نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و بر خلاف رئیس‌جمهورغنی، روسیه هم صلح را نسبت به انتخابات اولویت می‌دهد. سفیر روسیه در افغانستان، به گزارش‌گر، آریانانیوز گفته است که برای روسیه صلح نسبت به انتخابات در افغانستان اولویت دارد.

آقای مانتیسکی، می‌افزاید: “البته که صلح مهمترین است؛ اما این به جامعه افغانستان ارتباط می‌گیرد که آیا پیش از انتخابات به یک توافق صلح خواهند رسید.”

با این حال، سفیر روسیه در افغانستان خاطر نشان می‌سازد که کشوراش طرفدار خروجی کامل نیروهای امریکایی از افغانستان است، وی در این زمینه اظهار می‌دارد: “موقف ما مشخص است قسمی‌که وزیر خارجه ما گفته است ما کاملا طرفدار خروج نیروهای خارجی از خاک افغانستان هستیم.”

روسیه از رقیبان دیرینه امریکا، پیش‌تر دو دور گفت‌وگوهای میان‌افغانی را با حضور سیاست‌گران افغان و نماینده‌گان طالبان برگزار کرد. تلاش‌های که زمینه‌ساز دورهای بعدی این روند در دوحه شد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش حامد‌ کرزی در رابطه با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: فوریه 19, 2020)حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در رابطه به اعلام …