رهبری گفتگوهای صلح باید در دست افغان‌ها باشد

(Last Updated On: ژانویه 12, 2019)

 وزارت خارجه هند گفته است که مقام های آن کشور در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، از روند صلح افغانستان حمایت شانرا اعلام کرده و تاکید دارند که این روند باید به رهبری خود افغان‌ها باشد.

با این حال چهارمین دور سفر آقای خلیل‌زاد، درمنطقه ادامه دارد، و قرار است پس از هند به چین، پاکستان و افغانستان سفر کند.  

از سوی هم شماری از اعضای مجلس نمایندگان سفر خلیلزاد را به کشور های منطقه بی‌جا خوانده، می‌گویند که بدون گفتگوی طالبان با نمایندگان حکومت، تلاش های صلح بی نتیجه خواهد بود.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در این مورد اظهار میدارد: “آهسته آهسته این امیدواری ها به یک نا امیدی تبدیل شده، وافعیت امر اینست که هر گونه دیدار کشورهای منطقه با مخالفین بدون حضور نمایندگان حکومت وحدت ملی قطعاٌ به صلح کمک نمی‌کند.”

در همین حال اعضای پیشین طالبان تأکید می ورزند که گروه طالبان حاضر به گفتگو با عالمان بی‌طرف اند، به شرط آنکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “طالبان خواهان این استند که اشخاص بیطرفی چون ریش سفیدان، استادان و عالمان دین می توانند در روند صلح کمک کنند و مشکل افغانستان را حل کنند.”

این در حالیست که اخیراٌ شورای عالی صلح از تغییر موقف کشورهای همسایه در مورد روند صلح خبر می دهد. به گفته مسوولان این نهاد، پاکستان این بار تعهد کرده است که با تمام توان از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند.

اسدالله زایری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح در مورد چنین می گوید: “این کشور تعهد سپرده و قول داده که این بار گام‌های بلند و مشخص در ارتباط به صلح افغانستان در حمایت از آن بردارد و اینکه از مناسبات که با طالبان دارد به آنها بفهماند که صلح افغاستان به نفع  آنها و به نفع دو کشور است.”

با این حال گفته می‌شود که پیام حکومت برای طالبان روشن است. حکومت و مردم افغانستان در پی تحقق صلح دوامدار میباشند و علاقه‌مند اند که از طریق گفتگوهای مستقیم با مقامات رهبری طالبان، به صلح دایمی دست یابند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در حمله بر مرکز توزیع شناسنامه های برقی در جلال آباد ۵ تن کشته شدند

(Last Updated On: سپتامبر 18, 2019) حوالی ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت امروز(چهارشنبه، ۲۷سنبله) انفجاری …