خبرهای تازه

رای زنی کمیسیون انتخابات با مشاورین داخلی و خارجی برای حل معضل غزنی

(Last Updated On: جولای 10, 2018)

معمای انتخابات و کماکان بی سرنوشتی آرای مردمان غزنی؛ کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: بیرون رفت از بحران انتخاباتی غزنی به یک مدیریت جدی نیازمند است.

اعضای این کمیسیون می گویند: برای راه حل انتخابات در غزنی با مشاورین خارجی و داخلی در حال رای زنی اند.

در حالیکه تا سه، چهار ماه دیگر شهروندان کشور پای صندق های رای می روند.

اما هنوز از نامزدان غزنی برای انتخابات مجلس نمانیدگان وشورای های ولسوالی ها خبری نیست.

کمیسیون طرح تازه را برای غزنی شکل داد ازدیاد حوزه های انتخاباتی و مرزبندی این حوزه ها اما چرا تقویم ثبت نام رای دهندگان و نامزدان انتخابات در غزنی نهایی نمی شود.

سید حفیظ هاشمی، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “فیصله کمیسیون تا هنوز هم برجا است، چیزیکه تصمیم گرفته شده است سر حوزوی شدن ولایت غزنی و شیوه اینکه چگونه بتوانیم انتخابات غزنی را با دیگر ولایت ها مدیریت کنیم کار فوق العاده تخنیکی است.”

همین روزها این بحث در حالی بالا گرفته است درب کمیسیون انتخابات در غزنی ماه ها بسته  بود و کنون هم روند چند حوزه سازی غزنی به شدت انتقاد می شود.

نور محمد نور، سخنگوی پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “رهبری کمیسیون مستقل انتخابات باید جدی به این مسئله متوجه باشند و زمان کشی نکنند.”

کمیسیون شکایت های انتخاباتی تنها در چهار روز گذشته 600 شکایت را درج کرده در حالیکه تاکنون کمیشنران کمیسیون شکایت های انتخاباتی در بکار شان آغاز نکرده اند.

عبدالبصیر فیاض، عضو کمیسیون شکایت های انتخاباتی می گوید: “فعلن تمام شکایت ها در کمیسیون جمع آوری می شود که در حدود ارقام که تا دیروز به ما رسید بیشتر از شش صد شکایت که بیشترین شکایت را ولایت کابل دارد به مرکز رسیده است و همین لحظه کارمندان ولایتی مان بالایش کار می کنند.”

ارگ ریاست جمهوری پیش از این مسوولیت گزینش کمیشنران ولایتی را به کمیسیون اصلاحات اداری واگذار کرده است اما در مورد پرسش های کمیسیون شکایت های انتخابتی پاسخی نه نوشته اند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید: “آنها یک لیست را فرستادن اما متاسفانه آن لیست چند مشکل داشت: اول لیست که از آدرس کمیسیون حقوق بشر آماده شده بود او صرفاً نام افراد بود و در آن سوانح افراد درج نشده بود، در این لیست که باید جایگاه خانم ها درج مشخص می شد که جندر در این درج نشده بود.”

کمیسیون شکایت های انتخاباتی پس از نهایی کردن فهرست از شکایت نظر به تقویم، بررسی روی آنرا آغاز می کند ولی معلوم نیست که تا پایان زمان چی تعداد شکایت را درج می کنند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

ترکیه: دانش آموزان مکاتب افغان-ترک در افغانستان «ذهن شویی» میشدند

(Last Updated On: آوریل 22, 2019) معین وزارت معارف ترکیه، نهاد قبلی که مدیریت مکاتب …