خبرهای تازه

رایزنی تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» روی ایجاد اداره سرپرست

(Last Updated On: مارس 28, 2019)

دورنمای مبهم ساختار سیاسی افغانستان؛ اداره موقت، اداره عبوری یا هم دوام کار حکومت وحدت ملی؛ تا برگزاری انتخابات چه خواهد شد؟ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان قانون اساسی و دورنمای سیاسی را به چالش کشانیده است. در ماده 61م قانون اساسی آمده که: “وظيفه رئيس جمهور در اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پايان می يابد. انتخابات به منظور تعيين رئيس جمهور جديد در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پايان کار رئيس چمهور بر گزار می گردد.”

حالا که انتخابات پیش از پایان کار دوره حکومت وحدت ملی برگزاری نمی شود، صف های سیاسی ضد رییس جمهور غنی، رایزنی ها را روی ایجاد اداره بدیل حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا آغاز کرده اند.

دفتر محمد حنیف اتمر می گوید که تا حدی اجماع سیاسی و مردمی روی پایان کار رییس جمهور در سال پنجم حکومت و ایجاد اداره سرپرست شکل گرفته است.

سوی دیگر، برخی احزاب سیاسی نگرش دیگری دارند؛ میگویند تا انتقال قدرت سیاسی پس از برگزاری انتخابات، حکومت وحدت ملی همچنان به کار اش ادامه دهد اما زمینه بهره گیری رییس جمهور از امکانات دولتی در انتخابات باید محدود و مسدود شود.

غیرت بهیر، عضو ارشد حزب اسلامی می گوید: “اصولا باید همین طور می بود که باید رییس جمهوری که کاندید و برحال هم است اگر داکتر اشرف غنی باشد یا شخص دیگر، باید به هیچ صورت از امکانات دولتی استفاده نکند.”

ما نزدیکان حامد کرزی یا کسانی که انتظار جورآمد با طالبان را روی ساختار آینده سیاسی دارند، با بحث برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موافق نیستند؛ چراکه شکل گیری اداره موقت با حضور طالبان را می خواهند.

کریم خُرم، رییس دفتر رییس جمهور پیشین می گوید: “شاید ممکن نباشد که پروسه صلح به نتیجه برسد. بدون اداره موقت یا هر نام دیگری که برش می مانیم. فکر می کنم ایجاد این گونه اداره ضروری است.”

ریاست اجرایی اما پیشنهاد دیگری برای این صف ها و فکر های متفاوت سیاسی دارد. ریاست اجرایی خواستار ایجاد توافق و اجماع بین سیاست گران و احزاب سیاسی در باره چگونگی ادامه کار حکومت پس از اول جوزا است تا خلای قدرت به میان نیآید.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی رییس اجرایی می گوید: “یک اجماع سیاسی برای مدیریت این دوره که اکثریت شخصیت ها نامزد هم استند، یک توافق و اجماع صورت بگیرد، یک طرزالعملی که از قدرت دولتی در انتخابات استفاده صورت نگیرد.”

کاخ ریاست جمهوری در واکنش به این گزارش می گوید که طرفداران شکل گیری اداره سرپرست یا موقت باید نخست قانون اساسی را مطالعه کنند بعد موضع بگیرند. ارگ پیوند به اتهام احتمال مداخله رییس جمهور در انتخابات می افزاید که انتخابات ریاست جمهوری با کمیشنرانی برگزاری خواهد شد که خود نامزدان انتخابات آنان را گزینش کرده اند نه رییس جمهور.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …