راهبرد جدید واشنگتن و احتمال نقش آفرینی هند در نبرد با هراس افگنی در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 18, 2017)

انتظار می رود در راهبرد تازه‏ واشنگتن نقش آفرینی هند در نبرد با هراس افگنی در افغانستان بیشتر شود.

شماری از رسانه های امریکایی به نقل از جمیز متیس وزیر دفاع امریکا نگاشته اند که راهبرد دونالد ترامپ در مورد افغانستان امروز نهایی خواهد شد.

آقای متیس گفته است: “اعضای شورای امنیت ملی با رییس جمهوری امروز دیداری خواهند داشت. ما برای دست یابی به تصمیم نهایی بسیار نزدیک هستیم.”

وزارت خارجه امریکا نیز تاکید دارد که دونالد ترمپ با نهایی سازی راهبرد جدید اش تلاش میکند که به بحران افغانستان پایان دهد.

هدر ناورد، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است: “رییس جمهور به بحران افغانستان از دریچه‏ی نگاه می کند که در 16 سال پسین هیچ چیزی در پایان آن کارایی نداشته است. هنوز هم موضوع راهبرد واشنگتن در برابر افغانستان زیر زره بین شورای امنیت قرار دارد.”

انتظار می رود سهیم ساختن هند در پیکار با هراس افگنی و روشن شدن  سیاست واشنگتن در برابر پاکستان یکی از گزینه ها در راهبرد تازه امریکا در برابر افغانستان باشد اما باور ها اینست که واشنگتن در گام نخست باید به دنبال عادی سازی روابط منطقه‏ یی باشد.

سنجی کمار، آگاه مسایل آسیای جنوبی در هند می گوید: “پیش از آن که واشنگتن چنین کاری را انجام دهد در نخست باید تلاش ورزد تا روابط میان دهلی جدید و اسلام آباد به حالت عادی برگردد، به باور من تا هنگامی که پاکستان در پایان بحران افغانستان دخیل نشود و روابط دهلی و اسلام آباد با ثبات نشود این ایده کارایی نخواهد داشت.”

حکومت افغانستان نیز ظاهرا برای اعلام راهبرد امریکا لحظه شماری دارد و امیدوار است هدف قرار دادن لانه های تروریستی در پاکستان باید یکی از گزینه های کلیدی این راهبرد باشد.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی می گوید: “موقف افغانستان بسیار واضح و روشن است. ما از جهان خواستیم که فشار ها را بر پاکستان وارد کند تا این کشور دست از حمایت تروریزم بردارد.”

بیرون شدن کل نظامیان امریکایی از افغانستان و خصوصی سازی جنگ افغانستان یکی از گزینه های راهبرد جدید امریکا عنوان شده است اما افغانها برنامه خصوصی سازی جنگ از سوی امریکا را برای افغانستان خطرناک خوانده و آنرا در تضاد با حاکمیت ملی افغانستان عنوان کرده اند.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

میزبانی چین از نشست طالبان و سیاسیون؛ حکومت نیز این بار دعوت شده است

(Last Updated On: اکتبر 21, 2019)چین میزبان یک نشست میان افغانی صلح میان طالبان و …