راشد ارمان، نابغه کرکت جهان

(Last Updated On: مارس 18, 2019)

راشد خان ارمان، یکی از نابغه های کرکت جهان به شمار میرود که در یکشنبه ۲۹ام سنبله سال ۱۳۷۷ خورشیدی، در ولسوالی اچینِ ولایت ننگرهار افغانستان دیده به جهان گشود و اولین گام های کرکت را در آنجا برداشت، سپس با توجه به نمایش های درخشان اش، توانست در سال ۲۰۱۵ به عضویت تیم ملی در آید و با شماره پیراهن ۱۹همچنان لباس آبی تیم ملی را به تن می کند.

راشد که ۲۰ سال سن دارد، با دست راست توپ زنی می‌کند و توپ اندازی میکند. وی، در سال های اخیر بارها در لیگ های مختلف معروف جهان درخشیده و هم اکنون عضویت چند تیم را دارد؛ وی دو سال (۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) را برای تیم کومیلا ویکتورینز در بنگله دیش بازی کرد، در حالیکه در سال ۲۰۱۷ در ترکیب تیم های گایانا آمازون وریورز در لیگ کارایب آمریکا، بند امیر لیگ شش دوش افغانستان، ادیلایت سترایکرز لیگ ۲۰ آوره استرالیا و سنرایزرز حیدرآباد هند به میدان رفت و از آن سال تا کنون عضویت تیم های سنرایزرز حیدرآباد، ادیلایت سترایکرز و بند امیر را در اختیار دارد.

آقای ارمان در سال ۲۰۱۸ عنوان بهترین توپ انداز جهان را از آن خود کرد و همچنان در ترکیب تیم های باشگاه کرکت ساسِکسِ انگلستان، جوانان کابل افغانستان و دوربان هیت سوپرلیگ آفریقا بارها به میدان رفته است.

درخشش راشدخان آرمان در سال ۲۰۱۸ نیز سبب شد تا وی صدرفهرست شورای جهانی کرکت در بازی های ۲۰ آوره را به خود اختصاص دهد و در بازی های یک روزه نیز لقب بهترین بازیکن را کسب کرد.

این در حالیست که برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور، نام او در کتاب ویسدن یکی از معتبر ترین و بزرگترین کتاب مشهور کرکت جهان،درج گردید.

او که از جمله بازیکنان گران قیمت فصل قبل لیگ برتر کرکت هندوستان یا آی پی ایل بود، با درخشش در کنار محمدنبی عیسی خیل توانست تیم سنرایز حیدر آباد را تا کسب عنوان قهرمانی پیش ببرد و در فصل ۲۰۱۹ نیز برای همین تیم با رقم 1.5 میلیون دالری به خدمت گرفته شده است.

گفتنی است که راشد آرمان در ترکیب تیم ملی کرکت کشور نیز تا کنون ۵۲ بازی یک روزه و ۱۱۸ ویکت، ۳۶ بازی ۲۰ آوره بین المللی بین تیم های دارای عضویت شورای جهانی کرکت و ۶۹ ویکت، ۵۴ بازی در لیست الف کرکت و ۱۲۲ ویکت و ۱۵۱ بازی ۲۰ آوره ۲۲۴ ویکت انجام داده است که جابجایی رکورهای دوش در این بازی ها نیز از سوی وی به ثبت رسیده است. او هم اکنون در ترکیب تیم ملی کرکت افغانستان از جمله کلیدی ترین ستاره ها به شمار می رود و قرار است در فصل پیش روی لیگ برتر کرکت هندوستان که از ۲۳ مارچ آغاز می شود، در ترکیب تیم سنرایزرز حیدرآباد به میدان برود که این بازی ها به گونه قانونی از سوی شبکه آریانان نشر خواهد شد.

گزارشگر: عبیدالله انوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

صد سال پس از استقلال؛ افغانستان فاقد استقلال مالی و اقتصادی است

(Last Updated On: آگوست 19, 2019) با آن‌که دولت‌ها تلاش‌هایی را برای خود کفایی کشور …