رئیس جمهور نامزدان کرسی ریاست دبیرخانه کمیسیون انتخابات را نپذیرفته است

(Last Updated On: ژوئن 1, 2018)

رییس جمهور هیچ یک از نامزدان ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را برای این کرسی نپذیرفته است.

حدود دو هفته پیش شهلاحق پرست سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات از موقف اش کناره گیری کرد، در پی آن کمیسیون خالد فهیم، جاوید حبیبی و عبدالبصیر عظیمی را به عنوان چهره های نخبه نامزد ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات معرفی کرد.

یک منبع در کمیسیون انتخابات می گوید که آقای غنی از آنان خواسته تا فهرست تازه نامزدان ریاست دبیرخانه را به ارگ بسپارند.

کمیسیون هشدار می دهد که تاخیر در معرفی رییس تازه برای ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، روند انتخابات را آسیب پذیر خواهد ساخت.

حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات در مورد به آریانانیوز گفت: “دقیقاً که چون ما در جریان روند استیم و بست ریاست دارلاانشاء مثل ماشین برای موتر است هر نوع تعلل و به تاخیر انداختن این ریاست روند را صدمه می زند.”

احتمال می رود که فردا کمیسیون مستقل انتخابات نامزدان تازه ریاست دبیرخانه این کمیسیون را به رییس جمهور معرفی کند.

رییس دبیرخانه مسوولیت بخش بزرگ کار های فنی و عملیاتی انتخابات را دارد از این رو بی سرنوشتی کرسی آن آسیب رسان به روند انتخابات پنداشته می شود.

بشیر احمد ته ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان در رابطه اظهار داشت: “ظرفیت کم کمیسیون باعث این شده که در برنامه های مختلف مدیریت ضعیف داشته باشد. عدم تعیین رییس دبیرخانه در صورتی که به تاخیر می افتد به چالش های داخلی کمیسیون افزوده می شود.”

گذشته از این، روند نام نویسی رای دهندگان نیز در حال رنگ گرفتن است. کمیسیون مستقل انتخابات به هدفی که تعیین کرده بود تا جایی رسیده، تاکنون حدود 5 میلیون شهروند برای شرکت در انتخابات نام نویسی کرده اند.

آقای هاشمی می افزاید: “ما به توقعی که تعیین کرده بودیم رسیدیم، حالا انتظار داریم که میزان مشارکت خیلی بالاتر از این برود.”

تاکنون بیش از پنج هزار تن به عنوان نامزدان احتمالی انتخابات مجلس نمایندگان و شورا های ولسوالی ها نزد کمیسیون مستقل انتخابات ثبت شده اند، کابل با بیشترین نامزد و ارزگان هم با کمترین. در غزنی اما هیچ نامزدی نیست چون درب کمیسیون تاکنون بسته نگهداشته شده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

آمر تعقیب و گرفتاری پولیس ولایت پروان از سوی تفنگداران ناشناس ترور شد

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) احمدضیا، آمر تعقیب و گرفتاری فرماندهی پولیس پروان، پس …