خبرهای تازه

رئیس جمهور غنی بخاطر بستن راه های تجارتی پاکستان را هشدار باالمثل داد

(Last Updated On: سپتامبر 9, 2016)

2

رییس جمهور غنی هشدار داده است اگر پاکستان مانع انتقال کالا های تاجران افغان ازطریق بندر واگه به هندوستان شود افغانستان نیز مانع انتقال کالاهای پاکستانی به آسیای میانه خواهد شد.

این موضوع را رییس جمهور با نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان و پاکستان اظهار داشته است.

درهمین حال مسوولین در اتاق تجارت وصنایع کشور از این تصمیم رییس جمهور استقبال کرده است .

پس از سال ها سکوت سرانجام کاسه صبر حکومت افغانستان لبریز شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان گفته است پاکستان همواره در موسم میوه تازه ، راه ها را به روی بازرگانان افغان می بندد و میلیون ها دالر برای افغان ها خساره وارد می کند، رییس جمهور گفته است دیگر این روحیه برای آنان قابل تحمل نیست .

رئیس جمهور غنی میگوید ” اگر پاکستان به بازرگانان افغان اجازه انتقال و دریافت کالا های تجارتی را از طریق بندر واگه ندهد درآن صورت افغانستان هم از طریق راه های ترانزیتی خود اجازه انتقال اموال پاکستان را به آسیای میانه نمی دهد”.

درهمین حال اتاق تجارت و صنایع می گوید اکنون افغانستان نسبت به ده سال گذشته تغیر کرده است و راه های بدیل در اختیار دارد .

یونس مهمند معاون تجارتی اتاق تجارت و صنایع گفت ” ما به نمایندگی اتاق تجارت و صنایع از این اقدام رییس جمهور استقبال می کنیم همیشه کوشیدم که بازرگانان قربانی اهداف سیاسی نشوند اما متاسفانه حکومت پاکستان دراین زمینه متعهد نیست”.

ایتبار زدران عضو بورد متشبثین میگوید ” ما از این اقدام رییس جمهور استقبال می کنیم این گام در گذشته باید ازسوی حکومت افغانستان برداشته می شد خو حال هم قابل قدر است”.

آگاهان اقتصادی نیز به عمل بالمثل حکومت افغانستان در برابر پاکستان توصیه می کنند .

ضیاالحق ضیا آگاه امور اقتصادی گفت ” اگر سمنت و میوه تازه پاکستان از طریق افغانستان به آسیای میانه می رود پس باید اموال تاجران افغان نیز ازطریق واگه به هندوستان فرستاده شود”.

این تصمیم رییس جمهور درحالی گرفته شده که دو هفته پیش پاکستان گذرگاه سپین بولدک را به روی تاجران افغان بست ومیلیون ها دالر به آنان خساره وارد کرد.

گزارشگر: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش‌های تند به رهایی انس حقانی

(Last Updated On: نوامبر 12, 2019) رهایی انس حقانی و دوعضو کلیدی دیگر شبکه حقانی …