خبرهای تازه

انتخابات دور دوم با یک ما تاخیر برگزار میگردد

(Last Updated On: می 11, 2014)

1

رییس مجلس نمایندگان در نشست روز شنبه (20 ثور) گفته است که مقامات کمیسون های انتخاباتی در ارگ ریاست جمهوری در حضور نامزدان پیشتاز گفتند که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با یک ما تاخیر برگزار میگردد.

 

در این نشست گفته شده است که دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات دور دوم، حریق اسناد انتخاباتی است که در حمله بر کمیسیون از بین رفته است.

 

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان گفت:” رییس کمیسیون انتخابات در ارگ ریاست جمهوری بیان داشت که یک مقدار اسنادی که بخاطر انتخابات دور دوم داشتیم به اثر جنگ و حمله بر کمیسیون حریق شده و الی چاپ و انتقال آن به افغانستان و بار دیگر آمادگی ها برای انتقال آن به دفاتر ولایتی کمیسیون زمان گیر است به همین خاطر برگزاری انتخابات دور دوم با یک ماه تخیر صورت میگیرد”.

 

اما شماری از عضای مجلس نمایندگان با ابراز نگرانی از تاخیر در برگزاری این روند گفتند که تاخیر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مشروعیت انتخابات را زیر سوال می برد و باید انتخابات دور دوم مطابق قانون در وقت معین آن برگزار شود.

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان گفت:” انتخابات به عنوان یک پروسه ملی وقتی مشروعیت دارد که در چارچوب قانون در وقت معینه صورت بگیرد. اگر انتخابات به تاخیر بی افتد این یک پدیده نامشروع است”.

 

اما منور شاه بهادری عضومجلس نمایندگان فکر دیگری دارد وی گفت:” ما فعلاً نگران این استیم که “زیر کاسه نیم کاسه است” و کمیسیون حتماً میخواهد که موضوع را به طرف دیگری بکشاند و وقت کشی را ایجاد بکند”.

به اساس جدول زمانی از قبل تعیین شده انتخابات، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در 24 ثور اعلام گردد. اما در قانون انتخابات گفته شده هرگاه هیچ یک از نامزدان در دول اول انتخابات برنده نشوند انتخابات دور دوم ریاست جمهوری میان دو نامزد پیشتاز در جریان دو هفته بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات برگزارشود.

 

این در حالیت که احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در گفتگوی با آریانا نیوز نیز گفته است که بسیاری از مواد اساس و غیر اساس آنان از بین رفته است و نمی توانند انتخابات را در زمان از قبل تعیین شده برگزار کنند.

 

به گفته آقای نورستانی برکناری شماری از کارمندان، مشمول بعضی روئسای این کمیسیون، انتقال مواد به ولایات و محلات رأی دهی و همچنان استخدام یک صدو ده هزار کارمند جدید دلایل دیگری برای تاخیر در برگزاری انتخابات دور دوم نیز میباشد.

 

به نقل از گفته های آقای نورستان احتمالاً دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به تاریج 24 جوزا برگزار شود.

About Ariana News

Check Also

از شروع ماه حمل تاکنون ۱۰۰۰تن در کشور کشته و زخمی شده‌اند

(Last Updated On: آوریل 21, 2019) بیش از یک هزار نظامی و غیرنظامی در ماه …