دیوان بین المللی کیفری پرونده «جرایم جنگی در افغانستان» را بررسی می‌کند

(Last Updated On: دسامبر 5, 2018)

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا میگوید که دیوان بین المللی کیفری در مورد پرونده جرایم جنگی در افغانستان بررسی را آغاز کرده است.

این دپلومات ارشد امریکایی تاکید می‌ورزد که تلاش ها جریان دارد تا ایتلاف بین المللی در کنار همکاران افغان شان بر اساس قوانین جهانی اجراات کنند.

دیوان بین‌المللی کیفری برای بررسی جنایات جنگی در افغانستان بارها از تلفات غیر نظامیان در جنگ ها ابراز نگرانی کرده است.

این دیوان در گزارش اخیرش همچنان مهر انتقاد را بر نیروهای ناتو به ویژه امریکایی ها گذاشته است که باید از بروز تلفات غیر نظامیان در ماموریت شان جلوگیری کنند.

با این حال وزیر خارجه امریکا در حاشیه نشست ناتو میگوید که حفاظت از جان غیرنظامیان در برنامه های آنها یک اولویت است.    

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا ابراز میکند: “دفتر دادستان دیوان بین‌المللی کیفری یا ای اس اس در حال بررسی پرونده کارمندان ایالات متحده در ارتباط با جنگ افغانستان است. ما تمام اقدامات لازم را جهت محافظت از مردم ما و متحدان ناتو که در کنار ما در داخل افغانستان مبارزه میکنند برای جلوگیری از اجراات غیر قانونی  روی دست خواهیم گرفت؛ چون ما می فهمیم وقتی این می تواند برای مردم ما اتفاق بیفتد برای مردم شما نیز میتواند اتفاق بیفتد. حالا پرسش اینجاست که آیا دادگاه همچنان به اهداف اولیه خود ادامه خواهد داد؟”

در کنار این، آموزش نیروهای نظامی نیز میتواند، تلفات غیر نظامیان را در میدان های نبرد کاهش دهد و دبیر کل ناتو بر آموزش نیروهای افغانستان تاکید می‌روزد . 

 

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو میگوید: “شریک سازی مسوولیت ها گام دیگری است که چگونه برای مبارزه با هراس افگنی تلاش میتوانیم و از ماموریت آموزشی ناتو در افغانستان نیز حمایت کنیم،این ها همه مسایلی اند که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد.” 

پیش از این امریکا اعلام کرده بود که اگر دیوان بین‌المللی کیفری‌ به تحقیق درباره اتهام جنایت جنگی علیه نیروهای این کشور در افغانستان ادامه دهد، این دیوان را تحریم خواهند. امریکا عضویت این دیوان را ندارد و افغانستان در سال 2000 میلادی عضویت این دیوان را کسب کرد.

Check Also

افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان

(Last Updated On: آوریل 9, 2020) وزارت صحت میگوید که شمار مبتلایان ویروس کوید-۱۹ در …