دیده بان شفافیت: حکومت هیچ برنامه ای برای مدیریت منابع طبیعی کشور ندارد

(Last Updated On: فوریه 2, 2017)

MADAN FINAL__02_02_2017_DARI_SOT.mpg_snapshot_00.42_[2017.02.02_18.38.59]دیده بان شفافیت افغانستان میگوید، حکومت وحدت ملی هیچ برنامه یی برای مدیریت منابع طبیعی کشور ندارد، از همین رو سالانه صدها میلیون دالر از در آمد آن تاراج می شود.

دیده بان شفافیت بیان میدارد که با آنکه استخراج و قاچاق غیر قانونی معادن در کشور ادامه دارد، اما حکومت برای جلوگیری آن اقدام جدی نکرده است.

استخراج و قاچاق غیر قانونی معادن در سراسر کشور به گونه گسترده ادامه دارد و به یک نگرانی جدی مبدل شده است.

به اساس گزارش ها روزانه هزاران تن از مواد معدنی و سنگ های گرانبها به گونه غیر قانونی و خود سر استخراج شده و به بیرون از کشور قاچاق می شود.

ناصر تیموری، پژوهشگر دیده بان شفافیت میگوید، “ما هزاران نقطه معدنی داریم که به گونه غیر قانونی از بدخشان گرفته تا هلمند و از ننگرهار تا هرات استخراج می شود متاسفانه  حکومت وحدت ملی در این زمینه هیچ اقدام جدی نکرده است.”

استخراج غیر قانونی و قاچاق مواد معدنی و سنگ های گران بها علاوه از به تاراج رفتن میلیون ها دالر سرمایه ملی می شود، بل  باعث فعال نگهداشتن ماشین جنگی مخالفان مسلح دولت نیز شده است.

عتیق الله امر خیل، آگاه سیاسی میگوید، “موتر های بسیار کلان که بار می کنند به سرک های قیر می برد اگر در آن کلان های آن جا در آن شریک نباشد و اگر در مرکز کسی شریک نباشد آین جرات را کی کرده می تواند، همه در چپاول اند”.

مسوولان در وزارت معادن و پترولیم نیز استخراج غیر فانونی و قاچاق معادن را تایید کرده می گویند بیشتر این موارد در ولایت های نا امن صورت می گیرد. مسوولان در این وزارت می گویند به کمک وزارت داخله توانسته اند جلو استخراج و قاچاق را بگیرند اما این بسنده نیست.

ذبیح الله سروری، رییس تنطیم پروژه های وزارت معادن و پترولیم میگوید، “در جریان تفتیش ما هم متوجه این بودیم که معدن کاوی های غیر قانونی در مناطقی است که ناامنی ها در آن بیشتر است و نمی توانیم که تفتیش کامل کنیم”.

این درحالی است که شبکه مبارزه با فساد اداری در پژوهش تازه این نهاد گفته است که در حدود ده هزار نقطه معدنی در کشور تحت تاراج قاچاقچیان قرار دارد و میلیون ها دالر از درآمد آن ضایع می شود.

گزارشگر لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

عباس کریمی چهار مدال طلا بدست آورد

(Last Updated On: دسامبر 9, 2019)عباس کریمی در چهار سبک رقابت های سرتاسری شنای معلولان …