خبرهای تازه

دیده بان حقوق بشر از ناتو خواسته تا تدابیر برای حفاظت از غیر نظامیان در افغانستان را تقویت کند

(Last Updated On: جولای 6, 2016)

9

دیده بان حقوق بشر به ناتو گفته است که باید تدابیر حفاظت از غیر نظامیان را در افغانستان تقویت کند.

این سازمان که در سطح جهانی از حقوق بشر دفاع می کند، از سران دولت های عضو ناتو خواسته است،راهبردی را در نشست وارسا به منظور کاهش سوء استفاده ها و بدرفتاری های نظامیان افغان اتخاذ کند.

این سازمان در نامه یی خطاب به رهبران دولت ها نوشته است ناتو باید بالای دولت افغانستان فشار آورد که سوء استفاده ها توسط نیروهای امنیتی اش را محدود سازد.

با این حال وزارت داخله افغانستان گفته است به حفاظت از غیرنظامیان متعهد می باشد .

در آستانه برگزاری نشست سران ناتو تا دو روز دیگر، دیده بان حقوق بشر در نامه ای به رهبران کشور های عضو ناتو نوشته است: کشور های عضو ناتو باید از اقدامات مستحکم برای بهبود حفاظت از غیر نظامیان در جنگ افغانستان حمایت کند.

در این نامه آمده است ناتو باید دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد که سوء استفاده نیروهای امنیتی افغان را از مکتب ها، مراکز صحی و استخدام کودکان محدود سازد. ناتو همچنان باید یک نماینده بلند رتبه را برای مشورت دهی پیرامون حفاظت از غیر نظامیان افغان بگمارد.

 براد آدامز رییس بخش آسیایی دیدبان حقوق بشرمیگوید ” نشست وارسا فرصت بسیار مهم برای ناتو است که نقش قویتری را در کاهش تلفات غیر نظامیان تعهد کند. با وجود کاهش حضور نظامی ناتو و ماموریت حمایت قاطع، این ایتلاف در جایگاهی خوبی برای وعده های کمک به محافظت از غیر نظامیان قرار دارد”.

 به نوشته این سازمان، در یک دهه گذشته میلیون ها زن، مرد و کودک افغان، پیشرفت قابل توجهی را در دسترسی به مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش تجربه کرده اند. اما این دستاوردهای مهم اما شکنند، در معرض خطر جدی قرار دارد.

با این حال، وزارت داخله به تعهد عدم سوء استفاده نظامیان از مورد های یاد آوری شده را می دهد.

 صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله گفت ” ما کاملا متعهد به حفاظت از مکاتب و کلینیک ها هستیم. این اراده و تعهد وجود دارد که ما به افراد زیر سن در پولیس اجازه نمی دهیم و کسانی که بوده اند، اخراج کردیم”.

 به نوشته این سازمان، هر چند طالبان و سایر گروه های شورشی مسوول اکثریت تلفات غیر نظامیان اند، اما نیروهای دولت افغان به گونه فزاینده های جان غیر نظامیان را با اشغال مکتب ها، یورش به مراکز صحی و استخدام کودکان به خطر انداخته و این سوء استفاده ها را با مصوونیت از مجازات انجام داده که مشروعیت دولت افغانستان را تضعیف، و حمایت از شورشیان را نیز تقویت می کند.

براد آدامز رییس بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر میگوید ” ناتو باید به تعهداتش عمل کند و اقدامات قوی را برای محافظت از غیر نظامیان افغان در درگیری ها خلق کند. از دولت افغانستان بخواهد که تمامی گروه های مسلح غیر منظم و ملیشه ها را منحل کرده یا شامل نیروهای مسلح منظم سازد. و تمام اتهام های نقض جدی حقوق بشر بین المللی از سوی نیروهای افغان را تحقیق کند”.

سران کشور های عضو ناتو در هشتم و نهم ماه جاری میلادی در وارسا پایتخت پولند گردهم می آیند و حمایت مالی و تقویتی از نیروهای امنیتی افغان را به بحث می گیرند.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی باخت بارسلونا در برابر والنسیا، مردی برادرش را در کاپیسا کشت

(Last Updated On: ژانویه 26, 2020)یک جوان در ولایت کاپیسا، پس از باخت ۲-۰ دیشب …