دیده‌بان شفافیت افغانستان: کار حکومت در مبارزه با فساد سیاسی و سلیقه‌یی است

(Last Updated On: می 21, 2019)

تمامی تلاش‌های حکومت وحدت ملی در کار مبارزه با فساد در چهار سال گذشته پراگنده، سیاسی و سلیقه‌یی بوده است.

یافته‌های تازه نهاد دیده‌بان شفافیت افغانستان، نشان می‌دهد که وجود  فساد در نهادهای حکومتی به شدت زنده‌گی شهروندان کشور را به چالش مواجه کرده است.

ناصر تیموری، یک پژوهشگر این نهاد می‌گوید: “تمامی کارهای حکومت وحدت ملی درراستای مبارزه بافساد درچهارسال گذشته نمایشی، وسلیقه ای بوده است. ازهمین رو هیچ تاثیر مثبت برزنده گی مردم نگذاشته است.”

درهمین حال یک مرد که «نصیر احمد» نام دارد و باشنده شهر کابل می‌باشد، ادعا دارد که بارها از سوی یک مقام پیشین حکومت تهدید به منصرف شدن از یک خانه رهایشی اش شده است.

این مرد با بدست داشتن ۲۰۰ برگه مدارک ادعا دارد که برای رسیده‌گی به پرونده اش با یک مقام پیشین حکومت بارها از سوی این مقام پیشین تهدید شده و نهادهای عدلی وقضایی هفت سال می‌شود که پرونده اش را نهایی نکرده است.

آقای نصیر بیان میدارد: “زور، واسطه و شناخت در حکومت حاکم است و بارها به نهادهای عدلی و قضایی مراجعه کردم؛ اما ستر محکمه با آوردن فشار تلاش می‌کند که خانه ام را رها کنم.”

با این حال، حکومت وحدت ملی ایجاد مرکز عدلی و قضایی و نیز برگزاری چند محکمه علنی از نظامیان و غیرنظامیان را از بزرگت‌رین دست‌آورد اش در کار پیکار با فساد می‌داند، دادستانی کل، با گذاشتن ده‌ها پرونده در روی صفحه انترنتی اش کارهای حکومت وحدت ملی را در راستای مبارزه با فساد کم پیشینه می‌داند. اما بر بنیاد تازه‌ترین گزارش‌ها تاحال حکومت در کار دادگاهی ساختن شماری از اعضای شورای ملی و دیگر مقام‌های بلند پایه سیاسی برخورد سلیقه‌یی کرده است.  

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل اظهار می‌دارد: “دادستانی کل خود را متعهد به تطبیق قانون می‌داند وهیچ‌کسی فراتر از قانون نیست، برای این کار گزینه فشار را نیز دراختیار داریم.”

این در حالی است که دفتر معاونت سازمان ملل در کابل، در تازه‌ترین گزارش اش گفته است که فساد در حکومت افغانستان حاکمیت قانون را ضعیف و چشم انداز صلح را با خطر رو به رو ساخته است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …