خبرهای تازه

دیدبان شفافیت: دادستانی کل پرونده‌های سیاسی را «بی‌طرفانه و منصفانه» پیگیری نمیکند

(Last Updated On: نوامبر 19, 2019)

 

دادستانی کل کشور در جریان ۵ سال از ۲۰ پرونده در مورد شماری از وزیران پیشین حکومت وحدت ملی تنها به یک پرونده رسیدگی کرده است.

 دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که دادستانی کل پرونده‌های را که جنبه سیاسی دارد به کندی بررسی می‌کند.

ناصر تیموری پژوهشگر دیدبان شفافیت افغانستان میگوید: “از جمله حدود ۲۰ پرونده که مربوط به وزیران در کابینه افغانستان وجود دارد فقط یک پرونده اش مورد پیگیری عدلی و قضایی صورت گرفته است. نتیجه گیری کلی ما از کار کردهای لوی سارنوالی (دادستانی کل) این بوده که پرونده‌های که سیاسی بوده است به موقع، بی‌طرفانه و منصفانه مورد پیگرد قرار نگرفته است.”

در همین حال دادستانی کل می‌گوید که از ده‌ها مقام عالی حکومتی متهم به فساد اداری تحقیق کرده و این نهاد دست آوردهای چشمگیری در یک سال گذشته داشته است.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل میگوید: “امروز کشانیدن ده‌ها مقام ارشد امنیتی حتی به سطح جنرالان که آنها متهم به فساد اداری بوده اند را به محاکمه کشانیده ایم، دایر شدن یک محکمه تا سطح وزیر که در اجراهای نهادهای عدلی و قضای یک مورد بی پیشینه بود.”

نمایندگان مردم در مجلس از کار دادستانی کل در برخورد به قضایای فساد راضی نیستند و می گویند که با بسیاری از پرونده ها مانند «پرونده فساد مالی کابل بانک» برخورد سیاسی صورت می گیرد.

ریحانه آزاد عضو مجلس نمایندگان میگوید: ” نهادهای عدلی و قضایی باید به نتیجه برسند که واقعا فسادی صورت گرفته است و باید این قضیه‌ها بررسی شود.”

پیشتر کمیته مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری یا مک در پنجمین گزارش خود، گفته بود که اقدام های دادستانی کل در مبارزه با فساد در این دوره رضایت‌بخش است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی حمله طالبان در قندز ۹ سرباز پولیس جان باختند

(Last Updated On: دسامبر 6, 2019) در پی حمله طالبان بالای پاسگاه های نیروهای پولیس …