دیدبان شفافیت: بودجه ملی در معرض سوء استفاده قرار دارد

(Last Updated On: دسامبر 5, 2017)

دیدبان شفافیت افغانستان می گوید حکومت در 10 سال گذشته نتوانسته است 50 درصد از کل بودجه توسعه ایی اش را به مصرف برساند.

این نهاد پس از نشر یک گزارش در مورد بودجه مالی سال آینده می گوید که سرمایه توسعه یی سال 1397 حکومت در معرض سوی استفاده قرار دارد.

محمد اکرم افضلی، رییس دیدبان شفافیت به روز سه شنبه به آریانانیوز گفت: “با وجود اصلاحات، بودجه ملی افغانستان در معرض سوی استفاده قرار دارد و متاسفانه حکومت افغانستان نتوانسته است اصلاحات که لازم است تمامش را در این بودجه وارد کند.”

این درحالیست که هم اکنون بودجه ملی سال 1397 خورشیدی در محراق بحث مجلس نمایندگان و مجلس سنا قرار دارد.

بودجه سال پار مالی  کاهش چشم گیری داشته است. میزان بسیار متفاوت 161 میلیارد افغانی به 93 میلیار افغانی تقلیل یافته است که حکومت در این مورد پاسخ قناعت بخش هم به این نهاد پژوهشی نداده است.

آقای افضلی در مورد افزود: “در ده سال گذشته حکومت افغانستان نتوانسته است که 50 درصد کلی از بودجه خودش را به مصرف برساند، در این سال بودجه توسعه یی از 161 میلیارد افغانی که در سال گذشته بود به 93 میلیارد افغانی تقلیل یافته است.”

اما آنچه پژوهش خود این محققان نشان میدهد دست اندازی های خصوصی در بودجه از سوی حکومت یا پارلمان است.

ناصر تیموری، عضو دیدبان شفافیت افغانستان اظهار داشت: “در سال 1396 به اساس همین توافق که ولسی جرگه افغانستان با حکومت کرد که بر خلاف قانون اساسی افغانستان است و بهانی انتخابات آینده انجام داده اند. 370 پروژه به قیمت 70 میلیون دالر در داخل بودجه انکشافی سال 1396 انداخته شد.”

وزارت مالیه از ابراز نظر در مورد این ادعاها خود داری کرد.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

چهار طالب مسلح در فراه بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019) نیروهای امنیتی فراه، ۴ طالب مسلح و ۳۳۰ کیلوگرام …