خبرهای تازه

دیدار وزیر دفاع امریکا با زلمی خلیل‌زاد در مورد صلح افغانستان

(Last Updated On: آوریل 20, 2019)

پاتریک شانهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا بر تلاش‌های واشنگتن روی فراهم سازی شرایط برای راه حل سیاسی افغانستان تاکید می‌ورزد.

آقای شانهان پس از دیدار با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می گوید که کشورش می‌خواهد جنگ کنونی افغانستان را پایان دهد و در جستجو راه حلی برای عملی سازی اهداف راهبرد دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، برای جنوب آسیا است.

با این حال، آقای شانهان در تویترش نگاشته است که امریکا تلاش می کند تا شرایطی را برای یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان فراهم بسازد که در نتیجه آن جنگ کنونی در افغانستان خاتمه یابد. سرپرست وزارت دفاع امریکا همچنان گفته است که او و آقای خلیل‌زاد متعهد اند تا یک راه حلی را برای عملی سازی اهداف راهبرد دونالد ترمپ برای جنوب آسیا، دریابند.

در همین حال، سیاست گران کشور می گویند که گفتگوهای بین الافغانی با طالبان در دوحه از سر گرفته خواهد شد اما زمان برگزاری دوباره این نشست و ترکیب هیئت گفتگو کننده آن هنوز روشن نیست.

از سویی هم، منابع می گویند که برگزاری نشست بین الافغانی دوحه میان سیاست گران افغانستان و نماینده گان گروه طالبان حتمی است اما این که این نشست پیش از لویه جرگه مشورتی صلح برگزار می شود یا بعد از آن، هنوز زمان بندی روشنی برای آن وجود ندارد.

همزمان با این، قرار است پس از نشست دوحه، سمرقند نیز میزبان یک نشست بین الافغانی باشد، نشستی که سرنوشت ساز تر برای صلح افغانستان پنداشته می شود.

حکومت افغانستان گفته است که حالا به جای نشست دوحه، اولویت اش برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح است، جرگه ای که تا هشت روز دیگر برگزار خواهد شد و از یک سو چهارچوب مذاکرات صلح و در سوی دیگر خطوط سرخ حکومت در مذاکره با طالبان را روشن خواهد کرد.

همچنان منابع نزدیک به گروه طالبان می گویند که قرار است ششمین دور گفتگوهای امریکا و طالبان نیز برگزار شود. واشنگتن می گوید که جنگ افغانستان را پایان می دهد اما حکومت و گروه طالبان هر دو یکدیگر را مانع اصلی پایان جنگ معرفی می کنند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

نگرانی‌ها از فعالیت‌ گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  سازمان ملل متحد، خاک افغانستان را یگانه مکان امن …