خبرهای تازه

دیدار غنی و اردوغان در ترکیه؛ بحث روی مسائل آموزش و پرورش، صلح و اقتصاد

(Last Updated On: دسامبر 14, 2017)

رئیس جمهور اشرف غنی و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شام روز گذشته در حاشیۀ نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول، دیدار کرده اند.

ارگ ریاست جمهوری می گوید: دراین دیدار دوجانب پیرامون موضوعات مختلف به‌ویژه مسایل منطقه، پروسۀ صلح و همکاری‌های دوجانبه به‌گونۀ مفصل بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور غنی از کمک و همکاری‌های ترکیه در عرصه‌های مختلف با افغانستان به‌خصوص همکاری آن کشور در چوکات آیساف، مأموریت حمایت قاطع و کمپنی‌های ترکی که در حال حاضر در افغانستان کار می‌نمایند، ستایش کرده است.

در ضمن، آقای غنی از ترکیه خواسته تا کمپنی‌های که در دولت آن کشور ثبت می‌باشند، به حکومت افغانستان معرفی نماید تا در عرصه های ساختمانی و تطبیق پروژه‌های زیربنایی پس از طی مراحل روند تدارکاتی، سهم بگیرند.

رئیس جمهوری ترکیه وعده هرگونه همکاری در عرصه های مختلف را با افغانستان سپرده است.

اردوغان گفته که کشورش همکاری های خویش را در عرصه تعلیم و تربیه در افغانستان افزایش خواهد داد و علاوه نموده که انقره آماده است تا دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی را برای زنان در افغانستان، ایجاد نماید.

برعلاوه، هر دو رهبر در مورد پروسه استانبول-قلب آسیا بحث و تبادل نظر نموده اند.

ترکیه استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا را جهت تغییر وضعیت در منطقه، مثبت خوانده است.

در این دیدار، آقای غنی تصریح نموده که کابل همواره آماده مذاکره برای پایان خشونت ها بوده و اکنون نیز حکومت افغانستان در دو بعد مذاکره با پاکستان از طریق دولت با دولت و مذاکره با طالبان از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که در گذشته نیز به موفقیت انجامیده‌است، آماده است.

اردوغان از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت نموده گفته که کشورش آماده است تا در بهتر شدن روابط میان افغانستان و پاکستان، اقدام نماید و در این زمینه از هیچ تلاش دریغ نخواهد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …